İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

AP ÜYESİ EMİNE BOZKURT TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Parlementosu Üyesi Emine Bozkurt, “2020 Perspektifiyle Türkiye’de Kadının Durumu”  Raporu kapsamında geçtiğimiz hafta Türkiye’deydi. Ziyareti süresince çeşitli devlet ve sivil toplum temsilcileri ile görüşen Bozkurt, görüştüğü bakanlara kadına karşı şiddete “sıfır tolerans” mesajı verdiğini söyledi ve Türkiye’deki durumun acil olduğunu ifade etti. Emine Bozkurt düzenlediği basın toplantısında “Türkiye’de cinsiyetlerin ittifakı olsun.” çağrısı yaptı. “Rapor kapsamında görüştüğü bakanlardan olumlu gelişmeler öğrendiğini” ifade eden Bozkurt, “kadın hakları konusunda farklı somut ilerlemeler beklediğini” de dile getirdi. Bu ilerleme beklentilerini şu şekilde sıraladı;

4320 Sayılı Kanun Değişmeli

Şiddet mağduru kadınları korumak için yapılan 4320 Sayılı Kanun'un önemine işaret eden Bozkurt, “yasada eksiklikler olduğunu ve değişmesi gerektiğini” vurguladı. Sığınma evlerinin sayısındaki artışa dikkat çeken AP üyesi,  yeni bir yönetmeliğin çıkacağını duyurdu. Alınan çoğu önlemin işlevsiz kaldığını söyleyen Bozkurt,  kadını çevresindeki baskı ve şiddetten tümüyle uzaklaştıracak bir yöntem geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Mecliste “kota”

Bozkurt, “Türk kadınının siyasetteki temsiline ilişkin bir atış gözlemlediğini; ancak temsilin hala çok az olduğunu” söyledi. Kadının siyasi temsilinin artmasına yönelik Bozkurt, “partiler ve seçim kanununun değişmesi gerektiğini” dile getirdi. “Mecliste kotanın, kadının siyasetteki temsilini arttırabileceğini” belirtti.

İlerlemeler Türkiye için yapılsın

Bozkurt, daha önce de 2005 ve 2007 yıllarında Türkiye’de kadın haklarına yönelik raporlar hazırlamıştı. Son raporuyla birlikte bu sayının üçe çıktığını belirten AP üyesi "tabi ki bir Avrupa Birliği raportörü olarak Avrupa'daki raporlar için buradayım; ama bu değişiklikleri Avrupa için yapmasınlar, Türkiye için yapsınlar” diye konuştu.