İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

AB DESTEKLİ POLİSİN GÜÇ KULLANMA KAPASİTESİNİN GELİŞTİRİLMESİ EŞLEŞTİRME PROJESİ HAYATA GEÇTİ

AB tarafından desteklenen 2 milyon Avro’luk Polisin Güç Kullanma Kapasitesinin Geliştirilmesi Eşleştirme Projesi’nin açılış töreni 6 Eylül 2011 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Açılış Törenine İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Avusturya Federal İçişleri Bakanlığı Kamu Güvenliği Genel Müdürü Herbert Anderl, Avusturya Büyükelçisi Heidemaria Gürer, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi ile Almanya Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Thomas Schultze’nin katıldı. Söz konusu proje kapsamında, kolluk gücü mensuplarının aşırı güç kullanımının engellenmesi hedefleniyor. Proje çerçevesinde polisin çalışma prosedürlerini, özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ifade edilenler başta olmak üzere, uluslararası insan hakları standartlarıyla uyumlu kılınması amaçlanıyor. Proje kapsamında Avusturya, Almanya ve Türk Emniyet Teşkilatının Eğitim, Hukuk İşleri, Güvenlik ve Asayiş daireleri 24 ay boyunca ortak çalışmalarda bulunacaklar ve 350 polis memuruna eğitim verilecek. Proje çerçevesinde orantısız güç kullanımı analiz edilerek insan haklarını destekleyen yol gösterici ilkeler geliştirilecek.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, törende yaptığı konuşmada, güvenlikten sorumlu birimlerin kamu düzeni ve genel ahlakı, temel hak ve hürriyetleri korumanın yanında suç işlenmesini önlemek, suçluları takip edip yakalamak ve her türlü terör, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele etmekle de sorumlu olduğunu belirtti. Türk polis teşkilatının, bu görev ve sorumluluklarının bilincinde olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AB üyelik süreci kapsamında, emniyet teşkilatının üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiğini görmekten mutlu olduğunu söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü adına projeyi yürüten Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş ise projeyle AB'ye üye devletlerdeki en iyi uygulamaların paylaşılacağını, artılar ve eksilerin analizinin ardından polisin günlük uygulamaları ve toplumsal olaylara müdahale konularında model geliştireceğini kaydetti.

Polisin Güç Kullanma Kapasitesinin Geliştirilmesi Eşleştirme Projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.icisleri.gov.tr/default.icisleri_2.aspx?id=6709 adresinden ulaşabilir.