İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Ağustos ayındaki aramızdan sonra ilk olarak 5 – 11 Eylül 2011 tarihli e-bültenimiz ile İKV olarak yeni dönemde de Avrupa Birliği ve Türkiye-AB ilişkileri ile ilgili güncel gelişmelere yer vermeye devam ediyoruz. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta Türkiye’de en çok tartışılan konulardan biri Birleşmiş Milletler’in Mavi Marmara saldırısı ile ilgili Türkiye’yi tatmin etmeyen raporunun yayımlanmasının ardından gerilen Türkiye-İsrail ilişkileri oldu.

Devamını Oku

GAYRİRESMÎ AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI –GYMNICH- TOPLANTISI POLONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1974 yılından bu yana gerçekleştirilen ve ilk toplantının yapıldığı kasabanın adıyla anılan Gymnich tipi Gayriresmî Dışişleri Bakanları Toplantısı, AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Polonya’nın Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski’nin evsahipliğinde, 2-3 Eylül 2011 tarihlerinde Polonya’nın Sopot kasabasında gerçekleştirildi.

Devamını Oku

BM SORUŞTURMA KOMİSYONU’NUN MAVİ MARMARA SALDIRISIYLA İLGİLİ RAPORU YAYIMLANDI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından oluşturulan BM Soruşturma Komisyonu, Mavi Marmara baskınıyla ilgili hazırlamış olduğu raporu 2 Eylül 2011 tarihinde Genel Sekreter’e sundu. Bu olayın ulusal ve yabancı basında geniş yer almasının bir sebebi de raporun, resmen yayımlanmasından bir gün önce New York Times gazetesine sızdırılması oldu.

Devamını Oku

ALMAN ANAYASA MAHKEMESİ YUNANİSTAN’A YARDIM PAKETİNİ ONAYLADI

Alman Anayasa Mahkemesi Yunanistan’a yapılması öngörülen yardım paketinin Anayasa’ya aykırı olduğuna dair itirazları reddetti. Bilindiği üzere Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) milletvekili Peter Gauweiler ve beş ekonomi profesörü Yunanistan’ı kurtarma paketinin Alman Anayasası’na aykırı olduğu iddiasıyla Alman Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Kararı açıklayan Alman Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Vosskuhle, “hükmün dar niteliğine dikkat çekerek diğer yardım paketleri için açık bir yetki olarak algılanmaması” uyarısında bulundu.

Devamını Oku

KIBRIS’TA YOĞUNLAŞTIRILMIŞ MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla gerçekleştirilen yoğunlaştırılmış müzakereler Ağustos ve Eylül aylarında da sürüyor.

Devamını Oku

HIRİSTİYAN DEMOKRAT PARTİ MECKLENBURG VORPOMMERN EYALET SEÇİMLERİNDE DE YENİLGİYE UĞRADI

Almanya’da yapılan eyalet seçimlerinin fazlalığı nedeniyle süper seçim yılı olarak nitelendirilen 2011 yılında Şansölye Angela Merkel’in seçim bölgesi olan Mecklenburg Vorpommern eyalet seçimleri de Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) zaferiyle sonuçlandı.

Devamını Oku

AB GENELİNDE RADİKALLEŞME İLE MÜCADELEYE HIZ VERİLECEK

9 Eylül 2011 tarihinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, Amerika’yı sarsan 11 Eylül saldırılarına yol açan nefret ve fanatizme karşı en güçlü yanıtın Arap Baharı olduğu vurgulandı.

Devamını Oku

LÜKSEMBURG BAŞBAKANI VE EUROGROUP BAŞKANI JEAN-CLAUDE JUNCKER TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Lüksemburg Başbakanı ve Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker 8-9 Eylül 2011 tarihlerinde Türkiye`ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AP ÜYESİ EMİNE BOZKURT TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Parlementosu Üyesi Emine Bozkurt, “2020 Perspektifiyle Türkiye’de Kadının Durumu” Raporu kapsamında geçtiğimiz hafta Türkiye’deydi. Ziyareti süresince çeşitli devlet ve sivil toplum temsilcileri ile görüşen Bozkurt, görüştüğü bakanlara kadına karşı şiddete “sıfır tolerans” mesajı verdiğini söyledi ve Türkiye’deki durumun acil olduğunu ifade etti. Emine Bozkurt düzenlediği basın toplantısında “Türkiye’de cinsiyetlerin ittifakı olsun.” çağrısı yaptı.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ RAPORUNDA İTALYA’NIN SIĞINMA VE GÖÇMEN POLİTİKASI ELEŞTİRİLDİ

7 Eylül 2011 tarihinde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg tarafından açıklanan raporda, İtalya’daki Roman ve Sinti nüfusun durumunun endişe verici olmayı sürdürdüğü belirtildi.

Devamını Oku

İTALYA’DAKİ KRİZE KARŞI ÖNLEMLER ARTIRILIYOR

Yunanistan ve İrlanda’da yaşanan borç krizlerinin İtalya’ya da sıçrama tehlikesi üzerine Temmuz 2011 tarihinde İtalya Hükümeti tarafından bir kemer sıkma paketi kabul edilmişti. Ancak İtalya hükümeti, Eylül başında yeni kemer sıkma önlemleri içeren yeni bir yasa teklifi daha hazırladı.

Devamını Oku

AB VE AVRO ALANI’NDAKİ BÜYÜME ORANLARI AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu EUROSTAT‘ın 6 Eylül 2011 tarihinde yayımladığı verilere göre, Avro Alanı ve AB-27’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyüme oranı 2011’in ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 arttı. 2011’in ilk çeyreğinde ise, büyüme oranı Avro Alanı’nda yüzde 0,8 ve AB-27’de yüzde 0,7 düzeyindeydi.

Devamını Oku

AVRO ALANI SANAYİ ÜRETİMİ ENDEKSİ İLE İLGİLİ SON VERİLER AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu EUROSTAT tarafından 2 Eylül 2011 tarihinde açıklanan verilere göre, Temmuz Ayı Sanayi Üretimi Endeksi bir önceki aya göre Avro Alanı’nda yüzde 0,5 artarken Avrupa Birliği’nde endeksteki artış yüzde 0,4’te kaldı. Bir önceki yılın verileri ile karşılaştırıldığında ise endekste Avro Alanı’nda yüzde 6,1 ve AB-27’de yüzde 7’lik artış görüldü.

Devamını Oku

İŞSİZLİK AB ÇAPINDA ARTIŞ GÖSTERİYOR

Avrupa Komisyonu tarafından 9 Eylül 2011 tarihinde yayımlanan Aylık İşgücü Piyasası Araştırmasına göre, Nisan 2011-Temmuz 2011 döneminde AB çapında işsizlik artış gösterdi.

Devamını Oku

AB DESTEKLİ POLİSİN GÜÇ KULLANMA KAPASİTESİNİN GELİŞTİRİLMESİ EŞLEŞTİRME PROJESİ HAYATA GEÇTİ

AB tarafından desteklenen 2 milyon Avro’luk Polisin Güç Kullanma Kapasitesinin Geliştirilmesi Eşleştirme Projesi’nin açılış töreni 6 Eylül 2011 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Açılış Törenine İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Avusturya Federal İçişleri Bakanlığı Kamu Güvenliği Genel Müdürü Herbert Anderl, Avusturya Büyükelçisi Heidemaria Gürer, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi ile Almanya Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Thomas Schultze’nin katıldı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU HOLLANDALI ŞİRKETLERE 6 MİLYON AVRO YARDIMDA BULUNULMASINI ONAYLADI

Avrupa Parlamentosu’nun Bütçe Komitesi, 8 Eylül 2011 tarihinde, Hollanda’dan başvuruda bulunan bazı şirketlere “Avrupa Küreselleşme Fonu” çerçevesinde 5.884.197 Avro yardımda bulunulmasına ilişkin teklifi kabul etti. Söz konusu mali yardım, grafik ve baskı sektöründe faaliyet gösteren ve ekonomik kriz nedeniyle işlerini kaybeden 1764 işçinin işgücü piyasasına yeniden entegre olması için kullanılacak.

Devamını Oku