İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 TEMMUZ 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Norveç’te meydana gelen canice saldırının tüm dünyadaki ve özellikle, Avrupa’daki etkileri sürmeye devam etti. Bu kapsamda, çeşitli AB üye ülkelerinde aşırı sağ oluşumlara ilişkin uyarı ve kontroller gerçekleştirildi. Ayrıca AB, Eylül ayında gerçekleşecek olan Adalet ve İçişleri Konsey Toplantısının gündemine derhal AB’de yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı gibi konularla mücadele hususunu alındı.

Brüksel, Ağustos ayında tatile girmeden önce Genişleme Politikası kapsamında İzlanda ve Karadağ’ın Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA’dan faydalanması ve üye ülke statüsü kazanması için adımlar attı. Bunun yanında, AB’nin genişleme perspektifinin en önemli ülkeleri arasında bulunan Sırbistan ve Kosova arasında geçtiğimiz hafta yaşanan sınır gerginliği AB’nin bu iki ülke arasındaki müzakereleri daha detaylı ve yapıcı bir şekilde sürdürmesi gerekliliğini, bölgenin de halen çok gergin olduğunu göstermiş oldu. 

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündemine bakacak olursak, Yüksek Askeri Şura Toplantısı öncesi Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ile kara, deniz ve hava kuvvet komutanlarının emekliliklerini isteyerek istifa etmesi Türkiye’de şüphesiz gündemin en önemli gelişmesi oldu. Bu gelişmenin ardından Jandarma Komutanı Org. Necdet Özel Genelkurmay Başkanvekili oldu. 1 Ağustosta toplanan yüksek Askeri Şura öncesi yaşanan bu kriz farklı yorumlara sebep olurken, büyük bir karmaşaya yol açmadan atlatıldı. Bu gelişmenin yanında Kıbrıs’taki son gelişmeler de geçtiğimiz haftaya damgasını vurdu. Bilindiği üzere, KKTC ve GKRY Liderleri “Yönetim ve Güç Paylaşımı” konularında Ekim’de New York’ta yapılacak toplantıya kadar bir uzlaşı ve yakınlaşma sağlayacaklarını teyit etmişlerdi. Ancak, 28 Temmuz’da GKRY Hükümeti’nin ülkedeki toplumsal baskılar nedeniyle istifası nedeniyle sürecin nasıl ilerleyeceği bilinmezliğini koruyor.

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği Yeşiller Grubu ve Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’un üç günlük Türkiye ziyareti kapsamında tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’i Silivri Cezaevi’nde ziyaret etme isteğinin reddedilmesi, ancak Roth cezaevinden ayrıldıktan sonra iznin çıkması üzerine tepki göstermesi de gündemdeki gelişmelerden biriydi.

Son olarak, geçtiğimiz hafta Brüksel’deki AB Daimi Temsilcisi Selim Kuneralp’in yerine Selim Yenel’in atandığını bildirir her iki diplomatımıza da yeni görevlerinde başarılar dileriz.

İKV E-Bülten’in bir aylık bir aradan sonra Eylül’ün ilk haftasında tekrar sizlerle birlikte olacağını bildirerek tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.