İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 TEMMUZ 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Norveç’te meydana gelen canice saldırının tüm dünyadaki ve özellikle, Avrupa’daki etkileri sürmeye devam etti. Bu kapsamda, çeşitli AB üye ülkelerinde aşırı sağ oluşumlara ilişkin uyarı ve kontroller gerçekleştirildi. Ayrıca AB, Eylül ayında gerçekleşecek olan Adalet ve İçişleri Konsey Toplantısının gündemine derhal AB’de yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı gibi konularla mücadele hususunu alındı.

Devamını Oku

KIBRIS’TA YOĞUNLAŞTIRILMIŞ MÜZAKERELER BAŞLADI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında 19 Temmuz 2011 tarihinde yapılan görüşmede planlanmış olan yoğunlaştırılmış müzakereler 25 Temmuz’da başladı.

Devamını Oku

EYLÜL’DEKİ ADALET VE İÇİŞLERİ KONSEYİ TOPLANTISINDA NORVEÇ SALDIRILARININ NEDEN VE SONUÇLARI TARTIŞILACAK

Tüm dünyayı yasa boğan Norveçli aşırı sağcı Anders Behring Breivik tarafından Oslo ve Utoya’da gerçekleştirilen saldırıların ardından, 22 Eylül 2011 tarihinde yapılması öngörülen AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısı gündeminde değişikliğe gidilmesi kararlaştırıldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ GENİŞLEME POLİTİKASI’NDAKİ GELİŞMELER

Avrupa Birliği, ekonomik olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyor olsa da, “genişleme” yolunda adımlar atmaya da devam ediyor. Öncelikle, 30 Haziran 2011 tarihinde AB’yle üyelik müzakerelerini tamamlamış bulunan Hırvatistan’ın Aralık ayında imzalanması planlanan üyelik anlaşmasının ardından 30 gün içinde referanduma gitmesi bekleniyor.

Devamını Oku