İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2011

AB SIRBİSTAN-KOSOVA GÖRÜŞMELERİNİ ERTELEDİ

Avrupa Birliği arabulucusu Robert Cooper, Sırbistan ve Kosova arasında 20 Temmuz’da yapılacak görüşmeyi iptal etti. Bu kararın alınmasının nedeni olarak taraflar arasında şu anda bir anlaşmaya varılamayacağının görüldüğü açıklandı.

2 Temmuz’da yapılan bir önceki görüşmede, Belgrad ve Priştina arasındaki en tartışmalı konu olan sınırlar arası serbest dolaşımda ilerlemeler kaydedilmişti. Ayrıca, serbest dolaşım hakkı, üniversite ve okul diplomalarının karşılıklı tanınması ve sivil kaydı, telekomünikasyon, tapu kayıtları, gümrük damgaları ve enerji gibi konularda ilerlemeler kaydedilmişti. Taraflar dini ve kültürel miraslar ile bölgesel işbirliği gibi hassas konularda da karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuşlardı. Bu görüşmeler neticesindeki kararlar, Kosova’nın Sırbistan’dan tek taraflı bağımsızlığını kazandığı 2008 Şubatı’ndan itibaren iki ülke arasında varılan ilk olumlu adım olmuştu.

Cooper açıklamasında, “Öyle bir yere geldik ki, anlaşmalar bu sürecin bir parçası. Anlaşmaya hazır veya yakın oldukça az konu kaldı” diye belirtirken kıdemli bir AB yetkilisi, “AB’nin bu ayın başlarında, resmi tatile girmeden görüşmeleri başlatmayı ve ilerleme görmeyi ümit etmiş olduğunu” bildirdi. Cooper “görüşmelerin Eylül ayında tekrar başlayacağını ve AB’nin iki taraf arasında sağlanacak ittifakı desteklemeye devam edeceğini” açıkladı.