İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftaya kadar Yunanistan’ın ve Avro’nun geleceği dünya çapında birçok spekülasyona açıkken Avrupa Birliği Konseyi, Yunanistan’ın ve Avro’nun geleceğini tartışmak için Brüksel’de bir araya geldi.

Devamını Oku

AB ZİRVESİ YUNANİSTAN’I VE AVRO’YU KURTARMAK İÇİN TOPLANDI

İflasın eşiğinde olan Yunanistan’ın ekonomik durumunu görüşmek üzere 21 Temmuz Perşembe günü AB Liderler Zirvesi Brüksel’de toplandı. Toplantıda Yunanistan’ın ve Avro’nun geleceğine ilişkin dört önemli karar alındı.

Devamını Oku

NORVEÇ’TE DÜZENLENEN SALDIRILAR AVRUPA’YI YASA BOĞDU

22 Temmuz 2011 tarihinde, 32 yaşında bir Norveç vatandaşı olan Anders Behring Breivik, başkent Oslo’da ve Utöya adasında 92 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki saldırı gerçekleştirdi. Oslo’da bombalı bir saldırı düzenleyen ve daha sonra Utöya adasındaki gençlik kampına silahlı saldırı gerçekleştiren Breivik, suçu üstlenerek teslim oldu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BULGARİSTAN VE ROMANYA’YI YOLSUZLUKLA MÜCADELE VE YARGI REFORMU KONUSUNDA ELEŞTİRDİ

Avrupa Komisyonu’nun Bulgaristan ve Romanya’nın İşbirliği ve Tahkik Mekanizması (Cooperation and Verification Mechanism - CVM) kapsamında yayımlanan 5’inci İlerleme Raporu, Komisyon Sözcüsü Mark Gray tarafından 20 Temmuz 2011’de açıklandı. Komisyon, 2007’de AB’ye katılan iki ülkenin, özellikle Bulgaristan’ın, yargı reformu ve yolsuzlukla, örgütlü suçlarla mücadele alanında yetersiz ilerleme kaydettiğini ve kamu fonlarının yolsuzluk, dolandırıcılık ve çıkar çatışmasına karşı korunmadığını belirtti.

Devamını Oku

AB-ARNAVUTLUK İSTİKRAR VE ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

AB-Arnavutluk İstikrar ve Ortaklık Konseyi’nin 3’üncü toplantısı, AB Konseyi Dönem Başkanı Polonya’nın AB Genel Sekreteri Mikolaj Dowgielewicz, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle, Avrupa Dış İlişkiler Servisi İdari Direktörü Miroslav Lajcák ve Arnavutluk Dışişleri Bakanı Edmond Haxhinasto’nun katılımıyla 19 Temmuz 2011’de Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB SIRBİSTAN-KOSOVA GÖRÜŞMELERİNİ ERTELEDİ

Avrupa Birliği arabulucusu Robert Cooper, Sırbistan ve Kosova arasında 20 Temmuz’da yapılacak görüşmeyi iptal etti. Bu kararın alınmasının nedeni olarak taraflar arasında şu anda bir anlaşmaya varılamayacağının görüldüğü açıklandı.

Devamını Oku

SINIR KONTROLLERİ KONUSUNDA ÜYE ÜLKELER FRANSA’YI DESTEKLEMEDİ

8 Temmuz 2011 tarihinde AB Dönem Başkanı Polonya’nın liderliğinde Sopot şehrinde bir araya gelen üye ülkelerin İçişleri ve Adalet Bakanları, Schengen Alanı’nda göç akını olması halinde sınırların geçici olarak kapatılmasını (sınır kontrollerinin uygulanmasını) öngören, Fransa’nın girişimine katılmadıklarını belirttiler. Fransa’nın Avrupa İşleri Bakanı Jean Leonetti, ülkelere sınırlarını kapama seçeneğinin sunulması gerektiği yönünde çağrıda bulunurken, “bunun Schengen’in temellerini zayıflatmayacağını, aksine güçlendireceğini” ifade etti. Leonetti, Fransa’nın daha az değil, daha çok Schengen istediğini savundu.

Devamını Oku

YEDİNCİ ÇERÇEVE PROGRAMI ALTINDA YENİ PROJE ÇAĞRILARI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu, 50,5 Milyar Avro’luk bir bütçeye sahip olan Yedinci Çerçeve Programı altında 7 Milyar Avro değerinde bir bütçe ile yeni proje çağrılarını açıkladı.

Devamını Oku

AB’DEN ÇEVRE ALANINDA 183 YENİ PROJE İÇİN 224 MİLYON AVRO

Avrupa Komisyonu, yaratıcı 183 çevre koruma projesini Life+ Programı altında, AB’nin 244 Milyon Avro’luk kredi desteğiyle 19 Temmuz Salı günü onayladı.

Devamını Oku

BAZI AB ÜYE DEVLETLERİNİN YENİ AB TELEKOM KURALLARINI KENDİ YASAL DÜZENLEMELERİNE AKTARMAMALARI AVRUPA KOMİSYONU’NU HAREKETE GEÇİRDİ

4 Kasım 2010 tarihinde Telekom Reform Paketi’nin kabul edilmesinin ardından, Avrupa Birliği’nin Üye Devletlerinin Telekom Reform Paketi kapsamında belirlenen yeni kuralları en geç 31 Mayıs 2011 tarihine kadar kendi yasal düzenlemelerine aktarmaları istenmişti.

Devamını Oku

AVUSTURYA-LİTVANYA ARASINDA DİPLOMATİK GERGİNLİK

15 Temmuz 2011 tarihinde Avusturya adli makamlarının eski Sovyet Gizli Servisi (KGB) Generali Mikhail Golovatov’u Viyana’da tutuklamasından bir gün sonra serbest bırakması Litvanya ile Avusturya arasında diplomatik krize neden oldu.

Devamını Oku