İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 TEMMUZ 2011

AVRUPA KOMİSYONU HEYETİ SINIR KONTROLLERİNİ İNCELEMEK ÜZERE DANİMARKA’DA

14 - 15 Temmuz 2011 tarihlerinde Avrupa Komisyonu uzmanlarından oluşan bir heyet, Danimarka’nın Almanya ve İsveç sınırlarında uygulamaya koyduğu gümrük kontrollerini yerinden incelemek üzere, Danimarka’da bulunuyor. Söz konusu heyet, 5 Temmuz tarihinde Kopenhag tarafından başlatılan, AB üye ülkeleri ve kurumları nezdinde de tepki toplayan uygulamanın AB hukuku ile uyumlu olup olmadığına dair görüş bildirecek. Avrupa Komisyonu’nun Adalet ve İçişleri’nden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, açıklamasında, “hâlihazırda Avrupa Komisyonu’nun Danimarka tarafından iletilen bilgileri incelediği, ancak ‘sınırlarda gümrük kontrollerinin güçlendirilmesi’ gerekçesiyle başlatılan tedbirlerin, malların, hizmetlerin ve kişilerin serbest dolaşımı ilkesine aykırılık teşkil edip etmediğine ilişkin nihai kararın uygulamaya bakılarak alınacağını” ifade etti.

Avrupalı uzman heyetin, Danimarka’nın Almanya ve İsveç sınırındaki temel geçiş noktalarında incelemelerde bulunması için Danimarka makamlarından izin alındığı belirtilirken, gönderilen uzman sayısı ve görev tanımı ile ilgili ayrıntılı bilgi sunulmadı. Ancak, heyetin; Komisyon’un Adalet ve İçişleri, İşletme ve Sanayi ile Gümrük Birliği gibi farklı Genel Müdürlüklerinden gelen uzmanlardan oluştuğu belirtildi.

 

Avrupa Komisyonu Üyesi Cecilia Malmström’ün sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “uzmanlarımız, söz konusu tedbirleri yakından inceleyerek, kontrollerin doğası, amacı, yeri ve hangi sıklıkta yapıldığı ile kişilerin ve malların akışı üzerindeki etkileri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayacak” denildi. Böylelikle, tedbirlerin uygulanmasına ilişkin ayrıntılı bilgi edinilmiş olacak. Ancak, AB hukukunun ihlal edildiğini düşünmesi halinde, Komisyon, Antlaşma’dan doğan yetkilerini kullanma hakkına sahip.

Danimarka’dan yapılan açıklamalarda, mevcut durumda sınırlarda 50 gümrük yetkilisinin görev yaptığı, 2014 yılına kadar daimi kontrollerin öngörülmediği belirtildi. Danimarka’nın Dışişleri Bakanı Lene Espersen’in açıklamasında, gümrük kontrollerinin silah ve uyuşturucu taşımacılığına yönelik olduğu, pasaport ve kimlik kontrollerini ilgilendirmediği ifade edildi. AB’de gümrük kontrolleri yasak değil; ancak 20 km’lik sınır alanı içerisinde rastgele olması kaydıyla gümrük kontrollerine izin veriliyor.