İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 TEMMUZ 2011

AVRUPA KOMİSYONU YILLIK FİKRİ MÜLKİYET RAPORUNU AÇIKLADI

 

Avrupa Komisyonu tarafından gümrüklerde fikri mülkiyet haklarını ihlal eden ürünlerin denetlenmesine ilişkin olarak hazırlanan 2010 yılı raporu 14 Temmuz 2011 tarihinde yayımlandı. Rapora göre, toplam 79.112 olayda 103 Milyondan fazla fikri mülkiyet ihlali söz konusu olan ürün ele geçirildi. 2009 yılı ile karşılaştırıldığında, tespit edilen olay sayısının yaklaşık iki katına çıkmasına karşın, ele geçirilen ürün sayısı yaklaşık 14 Milyon azaldı.

 

Öte yandan, 2010 yılı raporunda ilk defa ele geçirilen ürünlerin mali değeri de hesaplandı ve bu rakam 1.100 Milyar Avro’nun üzerinde.

 

Fikri mülkiyet haklarını ihlal eden ürünlerin en çok ele geçirildiği AB ülkeleri sırasıyla Yunanistan, İtalya ve İspanya oldu. En az ihlal olayı ise Slovakya, Lüksemburg ve İrlanda’da gözlendi.

 

 

 

Ürünlerin Kaynağı Çin, Uzakdoğu ve Türkiye

 

Fikri mülkiyet halklarını ihlal eden ürünlerin AB’ye girişinde öne çıkan kaynak ülke Çin oldu. AB’ye giren bu tür ürünlerin yüzde 85’inin Çin menşeli oldu tespit edildi. Aynı çerçevede, Türkiye’nin de karnesinin çok temiz olmadığı rapordan anlaşılabiliyor. Ele geçirilen ve fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği belirlenen gıda ürünlerinin yüzde 94,93’ünün Türkiye’den AB’ye gittiği belirlenmiş durumda. Hazır giyim ve ayakkabı ürün gruplarında da Türkiye’den AB’ye giden ürünler dikkat çekiyor ve bu gruplarda AB gümrüklerinde tespit edilen olaylardan yaklaşık yüzde 4’ünün Türkiye kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

 

Avrupa Komisyonu’nun Vergilendirme, Gümrükler, Denetim ve Kaçakçılıkla Mücadeleden Sorumlu Üyesi Algirdas Šemeta tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, raporda otaya çıkan rakamların yüksek olduğuna dikkat çekildi ve bu durumda internet üzerinden yapılan alışverişin de etkisinin olduğu belirtildi. Öte yandan, posta yöntemiyle gönderilen ürünlerde tespit edilen fikri mülkiyet ihlallerinin 2009 yılına oranla neredeyse üç kat arttığı belirtildi. Aynı zamanda, Çin ile uluslararası gümrük işbirliğini ve kaçakçılıkla mücadele edilmesini öngören Eylem Planı’nın 2012’ye kadar uzatılmasının önemi vurgulandı.

 

Bilindiği üzere, fikri mülkiyet haklarını ihlal eden ürünlerin Birlik iç pazarına girişinin önlenmesi amacıyla AB tarafından kabul edilen gümrük önlemlerinin güçlendirilmesi yönünde çalışmalar da devam ediyor. Son olarak, Avrupa Komisyonu, 24 Mayıs 2011’de önerdiği kapsamlı bir paketle gümrük kontrollerinin geliştirilmesi gerektiğini gündeme taşımıştı.

 

Komisyon tarafından yayımlanan raporun tamamına http://ec.europa.eu/taxation_customs/index_en.htm adresinden ulaşılabilir.