İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 TEMMUZ 2011

AVRUPA BİRLİĞİ FİLİSTİN’İN TANINMASI KONUSUNDA UZLAŞAMIYOR

Filistin Yönetimi’nin en geç 2011 yılı Eylül ayında bağımsızlığını ilan edeceğini deklare etmesinden sonra Avrupa Birliği üye ülkeleri Filistin konusundaki fikir ayrılıklarını giderebilmek için yoğun bir diplomatik çaba içerisine girdi.  Avrupa Birliği içinde Filistin’in bağımsızlığını hemen tanıma yanlısı olan Fransa, İspanya ve İrlanda ile İsrail ile anlaşmadığı sürece Filistin’i tanımayacağını beyan eden Almanya ve Hollanda’yı yeniden karşı karşıya getirdi. Fransa’nın başını çektiği Filistin’i tanıma yanlısı ülkeler İsrail’in Batı Şeria’da yeni Yahudi yerleşimleri inşa ederek Filistin ile müzakere etmeye niyetli olmadığını gösterdiğini iddia ediyor.

Tanıma karşıtı AB ülkeleri Filistin’in önce İsrail ile masaya oturması şartını koşarken Filistin Yönetimi’nin Batı Şeria’da devam eden Yahudi yerleşim yeri inşalarının durdurulmadığı sürece İsrail ile masaya oturmama kararı alması sorunun çözümünü daha da karmaşık bir hale getiriyor. Filistin Yönetimi ve Filistin yanlısı AB ülkeleri İsrail’in söz konusu yerleşimlerin inşasına devam ederek gelecekteki Filistin devletini sabote etmeye devam ettiğini belirtiyor. Filistin’i tanımaya karşı çıkan AB’ye Üye Devletler ise tanınma gerçekleşirse İsrail ile Filistin arasındaki müzakerelerin kesin olarak sona ereceğini ve bölgenin yeniden çatışmalara sürükleneceğini öne sürüyor. Filistin Devleti ile İsrail masaya otursa bile, Filistin’in olası bir anlaşma için 1967 öncesi sınırlarının tanınmasını şart koşması, İsrail’in de Doğu Kudüs’ü kesinlikle Filistin’e iade etmeyeceğini beyan etmesi yüzünden bir anlaşmaya varılması olanaksız gözüküyor.

Avrupa Birliği içindeki görüş ayrılıkları devam ederken 11-12 Temmuz 2011 tarihleri arasında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Baan Ki-moon’dan oluşan Ortadoğu Dörtlüsü Filistin sorununu görüşmek üzere yeniden bir araya geldi. Görüşmelerin yapıcı geçtiği ve görüş birliğine yaklaşıldığı konusunda hemfikir olan Ortadoğu Dörtlüsü, buna rağmen ortak bir açıklama yayımlamaktan kaçındı. Amerikan Haber Ajansı Associated Press ise, böyle bir açıklama yayımlanmamış olmasını İsrail ile Filistin’i tekrar müzakere masasına oturtma şansının yok denecek kadar az olduğunun göstergesi olarak yorumladı.