İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 TEMMUZ 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 61’inci Hükümetin Avrupa Birliği Bakanı olarak İstanbul Milletvekili ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı atadı. Böylelikle Avrupa Birliği ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) yeni bakanlık bünyesinde birleştirilmiş oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçim vaatleri arasında yer alan AB Bakanlığı, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde daha ileri derecede eşgüdüm ve işbirliği sağlanması amacıyla oluşturuldu. 2009 yılından beri Başmüzakerecilik görevini de yürüten Egemen Bağış’ın başında bulunacağı Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Türkiye-AB ilişkilerine ihtiyaç duyulan ivmeyi kazandırmasını diliyoruz.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) 1 Temmuz 2012’de devralacağı AB Dönem Başkanlığına bir yıldan daha az bir süre kala Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve GKRY arasında üst düzey görüşmeler yeniden hız kazandı. 7 Temmuz 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un önderliğinde Cenevre’de bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile GKRY lideri Dimitris Hristofyas, 2012 yılı sonuna dek birleşik bir Kıbrıs haline gelmenin formülleri üzerinde durdular. Görüşmelerle ilgili soruları yanıtlayan Eroğlu, Annan Planı’nı toplum olarak desteklemelerine rağmen Kıbrıs Türklerinin Avrupa Birliği’nden dışlandığını belirterek, söz konusu adaletsizliğin daha da büyümemesi için çabalayacaklarını ifade etti.

Deniz Feneri e.V soruşturması kapsamında gözaltına alınan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Zahid Akman ve Kanal 7’nin üç üst düzey yöneticisi tutuklandı. Almanya’da faaliyet gösteren Deniz Feneri e.V’nin topladığı yardım paralarını amaç dışı kullandığı iddiasıyla başlayan ilk dava, şirket yöneticilerinin Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesi’nce yargılanıp hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlanmıştı. Mahkeme, gerekçeli kararında yardım paralarının Kanal 7 televizyonuna aktarıldığına, Zahid Akman ve tutuklanan üç Kanal 7 yöneticisinin de aktarılan paraları yönettiklerine hükmederek asıl faillerin Türkiye’de olduğunu karara bağlamıştı.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar dileriz.