İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 TEMMUZ 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 61’inci Hükümetin Avrupa Birliği Bakanı olarak İstanbul Milletvekili ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı atadı. Böylelikle Avrupa Birliği ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) yeni bakanlık bünyesinde birleştirilmiş oldu.

Devamını Oku

61’İNCİ HÜKÜMETİN YENİ KABİNESİ AÇIKLANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 6 Temmuz 2011 tarihinde, 61’inci Hükümetin yeni kabinesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün onayına sunmak için Çankaya Köşkü`ne çıktı. Görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimleri sonrasında kurulan 61’inci Hükümetin yeni kabinesini kamuoyuna açıkladı.

Devamını Oku

PORTEKİZ’İN KREDİ NOTUNUN DÜŞÜRÜLMESİ AB’DE TEPKİYLE KARŞILANDI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 6 Temmuz 2011 tarihinde yaptığı açıklamada Portekiz’in dört bankasının devlet garantili tahvillerine ilişkin kredi notlarını düşürdü.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ ORANINI ARTIRDI

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Avro Alanı’ndaki enflasyon oranını düşürmek amacıyla faiz oranlarını yükseltme kararı aldı. Bilindiği gibi, Avro Alanı enflasyon oranı AMB`nin belirlediği yüzde 2 oranının üzerinde (yüzde 2,7) yer almaktaydı

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, SCHENGEN ALANI’NDA SINIR KONTROLLERİNE KARŞI ÇIKIYOR

7 Temmuz 2011 tarihinde Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından kabul edilen kararda, “Schengen Alanı’nda kişilerin serbest dolaşımının, Avrupa bütünleşme sürecinin en önemli kazanımlarından biri” olduğuna dikkat çekilirken, serbest dolaşımın temel bir hak ve AB vatandaşlığının önemli bir parçası olduğu belirtildi.

Devamını Oku

DANİMARKA’NIN SINIR KONTROLLERİNE BAŞLAMASI TEPKİYLE KARŞILANDI

Danimarka Hükümeti’nin artan uyuşturucu kaçakçılığı ve kaçak göçmenleri gerekçe göstererek, İsveç ve Almanya ile olan sınır kapılarında 5 Temmuz 2011 tarihinden itibaren kontrollere başlama kararı Almanya ve Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz’da devralan Polonya tarafından tepkiyle karşılandı.

Devamını Oku

AVRUPA YATIRIM BANKASI’NDAN TÜRKİYE’YE 445 MİLYON AVRO KREDİ

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Türkiye’de akılcı büyümeye verdiği desteği, iklim değişikliği ile mücadeleye ve girişimciliğe yönelik vereceği 445 Milyon Avro’luk finansman paketiyle daha da artırıyor.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ AB TİCARET POLİTİKASINI DEĞERLENDİRDİ

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Avrupa Birliği’nin ticaret politikasına ilişkin 10’uncu değerlendirme raporunu 6 Temmuz 2011 tarihinde yayımladı. 2009 yılından beri yaşanan küresel ekonomik ve mali krizlere rağmen, Avrupa Birliği’nin korumacı önlemleri artırmaktansa pazarını dışarıya açmayı tercih etmesi DTÖ’nün değerlendirme raporunda olumlu yer buldu.

Devamını Oku

ORTAK TARIM POLİTİKASI’NIN REFORMU POLONYA’NIN ÖNCELİKLERİ ARASINDA

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Polonya’nın Tarım Bakanı Marek Sawicki, 2 Temmuz 2011 tarihinde Varşova’da gerçekleştirilen basın toplantısında Ortak Tarım Politikası’ndan (OTP) en çok kâr sağlayan Fransa’yı ‘muhafazakâr’ tutumu nedeniyle; İngiltere’yi ise hâlihazırda yararlanmakta olduğu ‘bütçeye katkı indirimi’nden vazgeçmek istememesi nedeniyle eleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU GIDA KONULARINI GÖRÜŞTÜ

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 4–8 Temmuz 2011 tarihlerinde Strazburg’da gerçekleşen oturumunda GDO’lu ürünler, gıda ürünlerinin etiketlenmesi, en yoksullara gıda yardımı gibi konular tartışıldı.

Devamını Oku

EHEC SALGINININ KAYNAĞI BELİRLENDİ

AB Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (ABGGO), Avrupa’da 50 kişinin ölümüne neden olan EHEC bakterisinin yol açtığı salgına Mısır’dan ithal edilen çemen otu tohumlarının yol açtığını açıkladı.

Devamını Oku

AP VÜCUT TARAYICI X-RAY CİHAZLARININ KULLANIMINA İLİŞKİN BİR ÖNERİYİ KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu 6 Temmuz 2011 tarihinde, AB üye ülke havalimanlarında kullanılan vücut tarayıcı X-Ray cihazlarının yolcuların sağlığı ve kişisel mahremiyetlerine zarar getirmemesi gerektiğine ilişkin bir öneriyi kabul etti.

Devamını Oku

KOSOVA VE SIRBİSTAN İLK DEFA BİR ANLAŞMAYA İMZA ATTI

Kosova ve Sırbistan, Kosova’nın Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ilk defa 4 Temmuz 2011 tarihinde Brüksel’de AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton`ın Avrupa Dış Eylem Servisi gözetiminde bir araya geldi.

Devamını Oku