İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 HAZİRAN-3 TEMMUZ 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile geçen hafta İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin seçimler sonrasındaki en önemli gündem maddesinin AB ile ilişkiler olacağını söyledi. Davutoğlu, Türkiye’nin geleceğini Avrupa’da gördüğünü ve AB ile en kısa zamanda bütünleşme iradesine sahip olduğunu vurguladı. Avrupa’nın Türkiye’ye dönük “çifte standartlarına” da işaret ederek Davutoğlu, Türkiye-AB ilişkilerinin “artık yeni bir stratejik bakış açısı” gerektirdiğini belirtti. Sayın Davutoğlu’nun sözleri, ciddi bir “kan değişimi”ne ihtiyaç duyan Türkiye-AB ilişkileri açısından son derece ümit verici. Üstelik de seçimler öncesinde, seçim kampanyalarında ve de seçimler sonrasında adeta görmezden gelinen Türkiye’nin AB üyelik perspektifinin canlandırılması ve bu yolda yapılması gerekenlerin yeni bir ivme ile başlatılmasını diliyoruz.

Seçimlerin ardından yeni kabinenin ivedilikle acil gündem maddelerine odaklanması beklenirken, Türkiye, “yemin krizi”ni yaşıyor. 24'üncü dönem için 28 Haziran'da Meclis'te yemin etmesi beklenen BDP’nin desteklediği milletvekilleri Hatip Dicle kararı ve ardından gelen KCK'lıların tahliye edilmemesi üzerine, somut adım atılana kadar TBMM'yi protesto kararı aldı. “Sadece iki milletvekilimiz (Mustafa Balbay, Mehmet Haberal) için değil, tutuklu tüm vekiller için böyle bir tavır takındık. Meclis’te olacağız ama yemin etmeyeceğiz” diyen CHP'li vekiller de yemin etmezken, Meclis'i boykot eden BDP'li vekiller ise Diyarbakır'da toplandı.

Avrupa Birliği, TBMM'deki yemin tartışmalarını çok yakından ve endişeyle izlediğini duyurdu. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin ofisinden yapılan açıklamada, "Türkiye yakın gelecekte önemli meydan okumalarla başa çıkmak zorunda. Bu durum tüm demokratik güçlerin müdahil olmasını gerektiriyor'' denildi. "Tüm taraflar TBMM'nin bütünlüğüne ve iyi işleyişine katkı yapmalıdır'' ifadesi kullanıldı.

Diğer taraftan, Avro Alanı ekonomi ve maliye bakanları, derin bir mali krizle boğuşan komşu Yunanistan’a 12 Milyar Avroluk kredi dilimini onayladı. Bu karar doğrultusunda, AB ve IMF’nin de söz konusu kredi dilimini gelecek hafta içinde onaylaması bekleniyor. Diğer taraftan, AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz tarihinde Macaristan’dan devralan ve üç temel önceliğe ağırlık vereceğini açıklayan Polonya, krizden çıkış için çözüm yolları arayışına hız kazandırdı.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar dileriz.