İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 HAZİRAN-3 TEMMUZ 2011

İKV`NİN 49. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın 49. Olağan Genel Kurul Toplantısı 27 Haziran 2011 tarihinde İstanbul TOBB Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük’ün yaptığı İKV 49. Genel Kurulu’nda, yönetim kurulu başkanlığına üçüncü defa Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu seçildi.

Toplantının açış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AB üyelik sürecinin Türkiye'nin ve AB'nin en öncelikli gündemi haline getirilmesi gerektiğini ifade etti. AB sürecindeki muhtemel bir tıkanmanın ortaya çıkarabileceği olumsuzlukların bilincinde olduklarını kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin, sürdürülebilir kalkınma, yüksek demokratik standartlar, hukuk güvenliği, bireysel özgürlükler, toplumsal cinsiyet eşitliği ve refah toplumu anlamına geldiğini; AB üyeliği ve üyeliğin gerektirdiği iktisadi, sosyal ve siyasal reformların yapılmasının ise öncelikle Türkiye’nin kendi meselesi olduğunu söyledi.

AB ile katılım müzakerelerinde 35 fasıldan 13'ünde müzakerelerin başlatılabildiğini daha da kötüsü sadece bir fasılda müzakerelerin geçici olarak kapatılabildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile aynı tarihte müzakerelere başlayan Hırvatistan'ın, müzakereleri büyük ölçüde tamamlama noktasına geldiğini, hatta 2013'de AB'ye tam üyeliğinin dahi konuşulur olduğuna dikkati çekti. 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB üyelik müzakereleri sürecindeki mevcut durum ile ilgili Türkiye’nin kendini sorgulamasının da önemini ifade etti. Türkiye’nin müzakerelerde sadece bir başlığı kapatmış olmasının faturasını tamamen karşıya yüklemenin haksızlık olacağını belirten TOBB Başkanı, Türkiye’nin bir an önce reform çalışmalarına hız vermesi gerektiğini söyledi. Bu çerçevede yeni hükümetin kurulması ve TBMM'nin yeni çalışma döneminin başlamasıyla birlikte, AB katılım sürecinin tekrar ivme kazanacağını ümit ettiklerini ifade etti.

İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ise, Türkiye-AB ilişkilerinin kritik bir dönemden geçtiğini vurgularken, AB’nin yaşadığı sorunlara rağmen Türkiye için hâlâ önemli bir hedef olduğunu vurguladı. Kabaalioğlu konuşmasında, mevcut sorunlara rağmen, AB içinde yerini almış olan Türkiye’nin yalnız AB içinde değil, dünya siyaseti ve ekonomisinde de belirleyici bir rol oynayabilecek konumda olduğunu söyledi. Türkiye’nin AB üyeliğinin, AB’nin etkinliğine ve etkili bir güç olarak dünya gelişmeleri karşısında aktif bir oyuncu olmasına da katkıda bulunacağını ifade eden Prof. Dr. Kabaalioğlu, önümüzdeki dönemde istikrar ve partiler arası uzlaşma ortamıyla, ekonomik ve siyasi reformların yerine getirilmesi ve AB sürecinin devam ettirilmesinin önemine vurgu yaptı.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı  ve İKV Yönetim Kurulu üyesi Hikmet Tanrıverdi ise, hazır giyim ve tekstil sektörü olarak ihracatın yüzde 80’inin AB pazarına yapıldığını belirtti ve bu çerçevede Türkiye-AB üyelik müzakereleri sürecinin öneminin altını çizdi. Hikmet Tanrıverdi konuşmasında ayrıca,  İKV’nin çalışmalarının Türkiye’nin AB üyeliği süreci açısından önemini vurguladı.

İKV’nin 49. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşmaların ardından İKV'nin yeni dönem yönetim kurulu belirlendi. Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu başkanlığında 2011-2013 yılları arasında görev yapacak yeni yönetim kurulu şu şekilde oluştu:

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu (2011-2013)

 • PROF. DR. HALûK KABAALİOĞLU                   (BAŞKAN)
 • NİYAZİ ÖNEN                                                     (BAŞKAN YARDIMCISI)
 • ZEYNEP BODUR OKYAY                                    (BAŞKAN YARDIMCISI)
 • ÖMER CİHAD VARDAN                                     (MUHASİP ÜYE)
 • YAVUZ CANEVİ                                                  (YÜRÜTME KURULU ÜYESİ)
 • MESUT OKYAY                                                   (YÜRÜTME KURULU ÜYESİ)
 • HİKMET TANRIVERDİ                                       (YÜRÜTME KURULU ÜYESİ)
 • ADEM YILMAZ                                                   (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • ALİ GİZER                                                           (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • BAHA TELLİ                                                       (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • ERGUN KONT                                                     (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • İLHAN SOYLU                                                     (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • LATİF MASKAN                                                  (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • MURAT SUNGURLU                                           (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • SELÇUK ÖZTÜRK                                               (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • TAMER KIRAN                                                   (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • TUĞRUL KUTADGOBİLİK                                  (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
 • METE MELEKSOY                                              (DENETÇİ)
 • LEVENT TAŞ                                                      (DENETÇİ)