İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 HAZİRAN-3 TEMMUZ 2011

YUNAN PARLAMENTOSU TASARRUF PAKETİNİ ONAYLADI

Yunanistan Parlamentosu, ülkede protestolara neden olan tartışmalı tasarruf paketini 27 Haziran 2011 tarihinde görüşmeye başladı. Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan'a verilmesi öngörülen 110 milyar Avro’luk kurtarma paketinin beşinci dilimi olan 12 Milyar Avro’yu aktarmak için 28,4 milyar Avro tutarındaki beş yıllık tasarruf paketinin Yunan Parlamentosu tarafından kabul edilmesini şart koşmuş ve tasarruf paketini onaylanması için 3 Temmuz'a kadar süre tanımıştı. 28 Haziran’da Yunanistan’da gerçekleşen şiddet eylemlerine ve 48 saatlik greve rağmen Yunanistan Parlamentosu 29 Haziran 2011 tarihinde tasarruf paketini onayladı. 300 sandalyeli Yunan Parlamentosu’nun oy kullanan 298 üyesinden 155’i yeni plana "evet" derken, 138 milletvekili "hayır" dedi. 5 milletvekili ise çekimser oy kullandı. Böylece Yunanistan, Temmuz ayında AB ve IMF ile 2010 yılında imzaladığı 110 Milyar Avro’luk kredinin 12 Milyar Avro’luk 5’inci dilimini almaya hak kazandı. Tasarruf paketinin Yunan Parlamentosu tarafından kabul edilmesinin ardından Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a verilmesi öngörülen 100-120 Milyar Avro’luk yeni kredi için de düğmeye basması bekleniyor.

Yunan Parlamentosu’ndaki oylamanın ardından Avro Alanı’nın Ekonomi ve Maliye Bakanları, video konferanslı yapılan toplantıda, Yunanistan'a verilen 12 Milyar Avro’luk 5’inci kredi dilimini de onayladı. Öte yandan, 11 – 12 Temmuz tarihlerinde tekrar toplanacak olan Avro Alanı Ekonomi ve Maliye Bakanları, 110 milyar Avro’luk ilk paketin yetersiz kalması nedeniyle 120 milyar Avro’ya kadar ikinci bir kurtarma paketini sonuçlandırmaya çalışacak.

Beş Yıllık Tasarruf Paketi şu konularda düzenleme yapılmasını öngörüyor:

  • Vergi oranlarının yükseltilmesi,
  • Kamu sektöründe ücret fazlasının azaltılması,
  • Sosyal harcamalarda kesinti yapılması,
  • Sosyal güvenlik primlerinin artırılması,
  • Kamu kuruluşlarının birleştirilmesi veya kapatılması,
  • Vergi kaçakçılığı ile mücadele edilmesi,
  • Kamu yatırımı harcamalarında kesintiye gidilmesi,
  • Savunma harcamalarının azaltılması,
  • Sağlık harcamalarında kesintiye gidilmesi,
  • Özelleştirmelerin gerçekleştirilmesi.

Bunun yanı sıra, paketin onaylanmasından önce ve sonra başkent Atina’nın sokakları yine birçok eylem ve gösteriye sahne oldu. Atina'daki protesto gösterileri yine meydanlarda ve sokak aralarında çatışmalara dönüştü. Yunan yetkililer, polisle çatışmaların yaşandığı gösterilerde çok sayıda polisin ve göstericinin yaralandığını açıkladılar. Göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanan polis, eylemler sırasında 14 kişiyi gözaltına aldıklarını açıkladı. Yunanistan'da hükümetin kesinti planlarına direnen binlerce çalışan bu yıl dördüncü kez genel greve gitmiş oldu. Atina sokakları, hükümetin parlamentoda kazandığı zafere karşın, kemer sıkma önlemlerini uygulayabilmek için önünde çok zor bir yol olduğunu ortaya koyuyor.