İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 HAZİRAN-3 TEMMUZ 2011

EUROSTAT TÜKETİCİ MALLARI VE HİZMETLERİN FİYAT FARKLILIĞINA İLİŞKİN RAPORUNU YAYIMLADI

28 Haziran 2011 tarihinde AB resmi istatistik kurumu Eurostat’ın yayımladığı raporda, 2010 yılında tüketici malları ve hizmetlerin fiyat seviyelerinin Üye Devletler arasında çok büyük farklılıklar gösterdiği belirtiliyor.

Raporda Danimarka, AB 27 ülkelerinin ortalamasının yüzde 143’ü ile en yüksek fiyat seviyesine sahip ülke olarak açıklanırken, Danimarka’yı yüzde 123 ile Finlandiya takip ediyor.  AB fiyat seviyesi ortalamasının üzerindeki diğer ülkeler ve değerleri ise raporda şu şekilde belirtiliyor: Lüksemburg ve İsveç yüzde 120, Belçika ve Fransa yüzde 112, Avusturya yüzde 107,  Hollanda yüzde 106, Almanya ve İtalya yüzde 104, Birleşik Krallık ise yüzde 100.

AB 27 ülkeleri ortalama fiyat seviyesinin yüzde 10’u ile yüzde 20’si kadar altında olan ülkeler ve değerleri ise şunlar: İspanya yüzde 97, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yüzde 89, Portekiz yüzde 88, Slovenya yüzde 84.  AB 27 ülkeleri ortalama fiyat seviyesinin yüzde 20 ile yüzde 30 altındaki değerler ise şu ülkelerde gözleniyor: Malta yüzde 79, Estonya yüzde 75, Çek Cumhuriyeti yüzde 72 ve Slovakya yüzde 71. Fiyat seviyesinin Letonya’da yüzde 69, Macaristan’da yüzde 65, Litvanya ve Polonya’da ise yüzde 63 olduğu belirtilen raporda, AB 27’nin en düşük fiyat seviyelerinin ise yüzde 51 ile Bulgaristan ve yüzde 59 ile Romanya’da olduğu açıklanıyor.

Raporda çeşitli ürünlere ilişkin fiyat seviyeleri de belirtiliyor. Buna göre, alkolsüz içecekler ve gıda ürünleri için en düşük fiyat Bulgaristan’da iken en yüksek fiyat Danimarka’da görülüyor. Bunun yanı sıra, alkollü içecekler ve tütün ürünleri için fiyat seviyelerine bakıldığında yine en düşük fiyatların Bulgaristan ve Romanya’da AB ortalamasının yüzde 64’ü ile en yüksek fiyatların da İrlanda’da yüzde 170 ile olduğu açıklanıyor.  AB üyeleri arasındaki bu fiyat farklılığının belirli bir kısmının ülkelerin vergilendirme sistemlerinden kaynaklandığının altı çiziliyor.

Rapora göre tekstil ürünleri en az fiyat farklılığının gözlendiği ürün grupları içerisinde yer alıyor. Tekstil ürünlerinde Bulgaristan’ın yüzde 75 ile AB 27 ortalamasının en düşük fiyat seviyesine, İsveç’in ise yüzde 126 ile en yüksek fiyat seviyesine sahip olduğu belirtiliyor. Elektronik ürünler ise fiyat seviyesinin en az farklılık gösterdiği başka bir ürün grubu olarak öne çıkıyor. Bu ürün grubundaki en düşük fiyat seviyesinin AB ortalamasının yüzde 89’u ile Bulgaristan’da, en yüksek fiyat seviyesinin ise yüzde 115 ile İsveç’de olduğu raporda belirtiliyor. Kişisel ulaşım araçlarının fiyat seviyelerinde de Üye Devletler arasında fazla farklılık gözlenmediği raporda ifade ediliyor.