İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 HAZİRAN-3 TEMMUZ 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile geçen hafta İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin seçimler sonrasındaki en önemli gündem maddesinin AB ile ilişkiler olacağını söyledi. Davutoğlu, Türkiye’nin geleceğini Avrupa’da gördüğünü ve AB ile en kısa zamanda bütünleşme iradesine sahip olduğunu vurguladı.

Devamını Oku

İKV`NİN 49. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın 49. Olağan Genel Kurul Toplantısı 27 Haziran 2011 tarihinde İstanbul TOBB Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük’ün yaptığı İKV 49. Genel Kurulu’nda, yönetim kurulu başkanlığına üçüncü defa Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu seçildi.

Devamını Oku

POLONYA AB KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞINI DEVRALDI

AB üyesi olduğu 1 Mayıs 2004 tarihinden bu yana ilk kez AB Dönem Başkanlığını üstlenen Polonya, 1 Temmuz ila 31 Aralık 2011 arasında yürüteceği dönem başkanlığı önceliklerini üç ana başlık altında açıkladı. Önceliklerini ‘Büyümenin Kaynağı Olarak Avrupa Entegrasyonu’, Güvenli Avrupa’ ve ‘[Dünyaya] Açıklıktan İstifade Eden Avrupa’ adlı üç başlıkta toplayan Polonya, tüm başlıklarda Avrupa’nın her alanda bütünleşmesine verdiği öneme vurgu yaptı.

Devamını Oku

YUNAN PARLAMENTOSU TASARRUF PAKETİNİ ONAYLADI

Yunanistan Parlamentosu, ülkede protestolara neden olan tartışmalı tasarruf paketini 27 Haziran 2011 tarihinde görüşmeye başladı.

Devamını Oku

IMF BAŞKANLIĞINA FRANSA MALİYE BAKANI CHRISTINE LAGARDE SEÇİLDİ

28 Haziran 2011 tarihinde Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığına Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde’ın seçildiği açıklandı. 1945 yılında kurulan IMF’nin tarihinde ilk kez bir kadın başkan seçildi. Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD’de cinsel taciz ile suçlanan ve görevinden istifa etmek zoruna kalan Dominique Strauss Kahn’dan boşalan IMF başkanlığına getirilen Lagarde, IMF’nin 5’inci Fransız başkanı oldu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2014-2020 YILI BÜTÇE TASARISINI HAZIRLADI

29 Haziran 2011 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından açıklanan 2014-2020 yılı AB Bütçe Tasarısı 925 Milyar Avro olan bir önceki 7 yıllık bütçenin 2014-2020 dönemi için 1 Trilyon Avro’ya yükseltilmesini öngörüyor.

Devamını Oku

AB-GÜNEY KORE STA`SI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

AB-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması (STA), 1 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Hatırlanacağı gibi, anlaşma uzun bir müzakere sürecinin ardından, 6 Ekim 2010 tarihinde imzalanmıştı. Güney Kore ile yapılan STA, Avrupa Birliği’nin şu ana kadar imzaladığı en önemli ve en kapsamlı ikili ticari anlaşma niteliğini taşıyor.

Devamını Oku

AB TARIM VE BALIKÇILIK KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Tarım ve Balıkçılık Konseyi toplantısı, AB Dönem Başkanı Macaristan’ın Kırsal Kalkınma Bakanı Sándor Fazekas liderliğinde üye ülke tarım bakanlarının katılımı ile 28 Haziran 2011 tarihinde Lüksemburg’da gerçekleşti. Toplantı gündemini, toplam kabul edilebilir avlanma miktarı ile avlanma kotalarının belirlenmesine ilişkin metodun seçimi, AB ile İzlanda ve Faroe Adaları arasında uskumru avlama kotaları üzerine yaşanan tartışmalar, 2013 yılı sonrasında balıkçılık sektörünün finansmanı ve EHEC bakterisinin yol açtığı salgın ile mücadele oluşturdu.

Devamını Oku

EUROSTAT TÜKETİCİ MALLARI VE HİZMETLERİN FİYAT FARKLILIĞINA İLİŞKİN RAPORUNU YAYIMLADI

28 Haziran 2011 tarihinde AB resmi istatistik kurumu Eurostat’ın yayımladığı raporda, 2010 yılında tüketici malları ve hizmetlerin fiyat seviyelerinin Üye Devletler arasında çok büyük farklılıklar gösterdiği belirtiliyor.

Devamını Oku

‘’İNSAN TİCARETİ’’ RAPORUNDA ESTONYA, MALTA VE GKRY ELEŞTİRİLDİ

ABD Hükümeti tarafından her yıl düzenli olarak yayımlanan ve küresel çapta insan ticaretine ilişkin verilerin bulunduğu “İnsan Ticareti” başlıklı raporda, AB üyeleri Estonya, Malta ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sert şekilde eleştirildi.

Devamını Oku

IRKÇILIKLA MÜCADELE AVRUPA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Irkçılığa Karşı Avrupa Ağı (The European Network Against Racism - ENAR) 24 Haziran 2011 tarihinde Avrupa çapında ırkçılıkla mücadele kapsamında çalışan kişi, kurum ve sivil toplum örgütlerini ödüllendirdi.

Devamını Oku

AB CEP TELEFONU DOLAŞIM ÜCRETLERİNİ DÜŞÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Avrupa Komisyonu’nun üye ülkeler arasında cep telefonu görüşme ücretlerini düşüren mevzuatı 2007 yılında kabul etmesi, ardından da 2009 yılında bu konuda yeni düzenlemeler getirmesiyle birlikte, 1 Temmuz 2011’den itibaren söz konusu ücretlerde indirime gidildi.

Devamını Oku

EKONOMİK KRİZİN DEMİRYOLU SEKTÖRÜ ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİSİ AZALIYOR

Ekonomik kriz sonrasında Avrupa demiryolu sektörünün yaşadığı toparlanma hem yük hem de yolcu taşımacılığında devam ediyor. Avrupa Demiryolu ve Altyapı Kuruluşları Birliği (The Community of European Railway and Infrastructure Companies - CER) tarafından hazırlanan son veriler, bölgesel farklılıklara rağmen Avrupa’nın kriz döneminden sonraki toparlanmayı sürdürdüğünü gösteriyor.

Devamını Oku