İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 HAZİRAN 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Son derece yüksek bir katılım oranı ile gerçekleştirilen ve “AB standartlarının” gerisinde kalan yüzde 10’luk baraja rağmen, nispeten temsil gücü yüksek bir TBMM tablosunun ortaya koyulduğu 12 Haziran genel seçimlerinin ardından yaşanan siyasi kriz nedeniyle ne yazık ki uzun bir süredir beklenen yeni döneme geçiş yapılamadı. BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekilleri ile Ergenekon davasından tutuklu bulunan CHP’li  Balbay ve Haberal’ın tutukluluklarının devam etmesine karar verilmesi üzerine 36 bağımsız milletvekili Meclis’e gitmeme kararı aldı. Millet iradesi ile seçilmiş milletvekillerinin önüne Yüksek Seçim Kurulu ve mahkeme kararlarıyla engel koyulması, hukuk ve kanunlara uygunluk arasındaki ayrım, millet iradesinin üstünlüğü, yargının bağımsızlığı gibi tartışmaları da beraberinde getirdi. Başta yeni Anayasa olmak üzere Kürt sorununun çözümü gibi acil gündem maddelerine odaklanmanın önünü tıkayan bu siyasi kriz, seçim sonrasında Türkiye’nin demokratik olgunluk ve istikrar ortamına da gölge düşürdü. Bu çıkmazdan, Meclis bünyesinde en kısa sürede siyasi partiler arasında sağlanacak uzlaşı ve sağduyu ile çıkılacağını ümit ediyoruz.

Suriye’den Türkiye’ye gelen ve Kızılay’da çadır kentlerde barınan sığınmacı sayısı her geçen gün artarken, Avrupa Birliği, Suriye’ye yönelik yaptırımlarını genişletme kararı aldı. Bu hafta gerçekleştirilen AB Konseyi Zirvesi’nde İtalya’nın Lampedusa Adası’na gelen Tunuslu göçmenlerin sayısındaki artışın tetiklediği, İtalya ile Fransa arasındaki gerilimin zamanla Schengen Alanı’na ilişkin tartışmalara dönüştüğü sürece ilişkin nihai karar Eylül ayına bırakılırken, Hırvatistan’ın 1 Temmuz 2013 itibariyle 28’inci AB üye ülkesi olmasına yeşil ışık yakıldı.

Ekonomik ve mali kriz alanında ise, komşumuz Yunanistan için kritik  döneme girildi. AB ve IMF reçeteleri ile hazırlanan, 28 Milyar Avro’luk orta vadeli bütçe kemer sıkma/özelleştirme paketine Yunan Parlamentosu’ndan onay çıkmaması halinde, Birliğin 110 Milyar Avro’luk yardım paketinin beşinci dilimini serbest bırakmayacağını açıklamasının üzerine, 300 üyeli Yunan parlamentosunda 155 milletvekili bulunan iktidardaki Pasok partisi lideri Başbakan Papandreu görüşmeleri hızlandırırken, Yunanistan’ın Sintagma meydanında protesto gösterileri devam ediyor. 23-24 Haziran AB Konseyi Zirvesi’nde, hazırlanan kemer sıkma planının kabul edilmesi koşuluyla Yunanistan’a yönelik mevcut kurtarma paketinin beşinci ödemesinin serbest bırakılması ve ikinci mali destek paketinin oluşturulmasına yeşil ışık yakıldı. Söz konusu kararı Yunanistan’a yönelik güvenin bir göstergesi olarak yorumlayan Papandreu memnuniyetini dile getirdi. Yunanistan’a verilecek ikinci mali destek paketinin miktarı ve özel sektörün pakete katılımının koşullarının 3 Temmuz 2011 tarihinde düzenlenecek Avro Alanı ülkelerinin toplantısında belirlenmesi kararlaştırıldı.

 Tüm okuyucularımıza iyi haftalar diliyoruz.