İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 HAZİRAN 2011

AB ÇEVRE KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

21 Haziran 2011 tarihinde AB Dönem Başkanı Macaristan’ın liderliğinde Çevre Konseyi toplantısı yapıldı. Toplantıya 27 AB üyesi ülkenin çevre bakanları katıldı. Toplantıda sürdürülebilir su yönetimi, AB’nin yeni biyoçeşitlilik stratejisi ve iklim değişikliği ile mücadele 2050 yılına kadar düşük karbon ekonomisine geçişin yol haritası kapsamında tartışıldı. Macaristan Kırsal Kalkınma Bakanı Sandor Fazekas ve Macaristan Mili Kalkınma Bakanı Tamas Fellegi, çevre konusundaki raporları ve dosyaları gelecek AB Dönem Başkanı Polonya’ya devretti.

  • İklim Değişikliğiyle Mücadele

Çevre Konseyi’nin bu yılın Mart ayında ilan ettiği “Düşük Karbon Ekonomisi 2050 Yol Haritası”, karbon salınım oranlarının 2020 yılında yüzde 25, 2030 yılında yüzde 40, 2040 yılında yüzde 60 ve 2050 yılında yüzde 80 oranında azaltılmasını öngörüyordu. Ancak, Polonya’nın karşı çıkması sonucunda Konsey, 2050 Yol Haritası üzerinde yukarıda verilen değerler üzerinden uzlaşma sağlayamadı. Polonya karbon salınımının 2050’ye kadar yüzde 25 oranında düşürülmesinin uygun olacağını ve 2020 yılına kadar yüzde 20’yi aşan bir  azalma hedefinin kabul edilemeyeceğini bildirdi.

  • Sürdürülebilir ve Entegre Su Yönetimi

Konsey bu konuda Bakanlardan kendi ülkelerinin Avrupa’nın su kaynaklarını korumak için yaptıkları planları sunmalarını istedi. Konsey’in bu konuda yeni bir planı gelecek yıl başlatması bekleniyor.

  • AB 2020 Biyoçeşitlilik Stratejisi

AB üye ülkelerinin Çevre Bakanları, Avrupa Komisyonu'nun 3 Mayıs'ta masaya koyduğu hedeflere destek vermekle birlikte, Komisyon tarafından sunulan 6 hedefin yanı sıra 20 somut önlemi de gerçekleştirmeye onay vermedi. İtalya ve Danimarka'nın da aralarında bulunduğu üye ülkelerden bazıları ise hedefler üzerinde bile “daha fazla tartışmanın yürütülmesi gerektiğini” savundu.

Danimarka Çevre Bakanı Karen Ellemann, hedefler sadece 6 hafta önce belirlendiği için Bakanlar Konseyi'nin bu hedefleri, bahsedilen önlemleri ve bunun mali sonuçlarını iyice değerlendirmek için gerekli zamanının olmadığını belirtti. İtalya'dan ise “mali yükün daha dikkatli değerlendirilmesi gerektiği” açıklaması geldi. Bulgaristan Çevre Bakanı Nona Karadzhova, Bulgaristan'ın üçte birinin Natura Korunan Alanlar Ağı'na dâhil olması sebebiyle söz konusu biyoçeşitlilik stratejisinin fazla maliyetli olacağını ifade etti. Bunun yanında, Avusturya, Danimarka ve İngiltere ise biyoçeşitlilik için gerekli finansmanın AB'nin Ortak Tarım Politikası kapsamında karşılanması seçeneğinin değerlendirilmesi gerektiğini savundu.