İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 HAZİRAN 2011

AB MENŞELİ SEBZELER ÜZERİNDEKİ RUSYA AMBARGOSU KALKIYOR

Hatırlanacağı gibi, Almanya’da ölümcül EHEC  bakterisinin ortaya çıkmasının ardından 2 Haziran 2011 tarihinden beri Rusya, Avrupa Birliği menşeli sebzelere ambargo uygulamaktaydı. EHEC bakterisinin yol açtığı hastalık kısa sürede Avrupa’da salgına dönüşmüş ve onlarca insanın ölümüne neden olmuştu. Kısa bir süre önce bakterinin Almanya’nın kuzey bölgesinde bir organik tarım çiftliğinde yetiştirilen soya filizlerinden kaynaklandığı tespit edilmişti. (daha ayrıntılı bilgi için bkz 13-19 Haziran 2011 tarihli İKV e-bülteni)

Bunun üzerine, 9-10 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleşen Avrupa Birliği-Rusya Zirvesi’nde, Rus yetkililer Avrupa menşeli sebzeler üzerinde uygulamakta oldukları ambargoyu kaldırmayı kabul etmişlerdi. Bu anlaşmanın bir an önce yürürlüğe girmesi için Avrupalı yetkililerin Rus makamlar üzerinde baskı kurma çabaları devam ediyor. Bu kapsamda,  22 Haziran 2011 tarihinde,  Avrupa Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi John Dalli ile Rus Sağlık Hizmetleri Başkanı Guennadi Onichtchenko Moskova’da bir araya geldiler. Avrupa Birliği’nin Rusya’ya ihraç ettiği sebzelerin ölümcül bakteri içermediği ve sağlıklı olduğunu gösteren sertifikalar tedarik edeceğine ilişkin bir anlaşma imzalandı.  Geçici bir uygulama olarak tasarlanan bu sertifika sisteminin EHEC bakterisinden etkilendiği tespit edilen son vakanın görülmesinden itibaren on güne kadar geçerli olacağı açıklandı.

Başta Polonya, Hollanda, Almanya, İspanya ve Belçika olmak üzere tüm üye ülkeler açısından Rusya’ya sebze ihracatının bir an önce başlaması büyük önem taşıyor. Avrupa Birliği, her yıl 600 Milyon Avro değerinde 1,1 Milyon ton sebzeyi Rusya’ya ihraç ediyor.