İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 HAZİRAN 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Son derece yüksek bir katılım oranı ile gerçekleştirilen ve “AB standartlarının” gerisinde kalan yüzde 10’luk baraja rağmen, nispeten temsil gücü yüksek bir TBMM tablosunun ortaya koyulduğu 12 Haziran genel seçimlerinin ardından yaşanan siyasi kriz nedeniyle ne yazık ki uzun bir süredir beklenen yeni döneme geçiş yapılamadı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

23-24 Haziran 2011 tarihlerinde Avrupa Birliği Konsey Toplantısı’nda bir araya gelen Üye Devletlerin devlet ve hükümet başkanları ekonomi politikasının koordinasyonu, kapsamlı ‘Mart Paketi’nin uygulanması ve Yunanistan’daki durum konusunda uzlaşmaya vardılar. Zirvede hazırlanan kemer sıkma planının kabul edilmesi koşuluyla Yunanistan’a yönelik mevcut kurtarma paketinin beşinci ödemesinin serbest bırakılması ve ikinci mali destek paketinin oluşturulmasına yeşil ışık yakıldı.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANDI

20 Haziran 2011 tarihinde toplanan AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi’nde görüşülen konuların başında ekonomik yönetişim geldi. Konsey, Ekonomik Yönetişim üzerine öneri paketi hakkında güncellenmiş genel bir yaklaşımı oybirliğiyle kabul etti. Söz konusu öneri paketi Avrupa Parlamentosu’nda görüşülerek yakın zamanda sonuçlandırılacak. Paket ile AB’de yaşanan borç krizi sonrasında AB ve özellikle Avro Alanı’nda ekonomik yönetişimin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Devamını Oku

AB SURİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIMLARINI GENİŞLETTİ

Avrupa Birliği, 23 Haziran 2011 tarihinde Suriye’ye uygulamaya başladığı yaptırımları Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakın işadamları ve İranlı Devrim Muhafızları’nı da kapsayacak şekilde genişletti.

Devamını Oku

HOLLANDALI AŞIRI SAĞCI SİYASETÇİ GEERT WILDERS IRKÇILIK SUÇLAMALARINDAN BERAAT ETTİ

İslam karşıtı görüşleriyle tanınan aşırı sağcı Hollandalı siyasetçi Geert Wilders, ırkçılığa teşvik ve Müslümanlara karşı ayrımcılık suçlamasıyla yargılandığı Amsterdam Mahkemesi tarafından suçsuz bulundu.

Devamını Oku

AB ÇEVRE KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

21 Haziran 2011 tarihinde AB Dönem Başkanı Macaristan’ın liderliğinde Çevre Konseyi toplantısı yapıldı. Toplantıya 27 AB üyesi ülkenin çevre bakanları katıldı. Toplantıda sürdürülebilir su yönetimi, AB’nin yeni biyoçeşitlilik stratejisi ve iklim değişikliği ile mücadele 2050 yılına kadar düşük karbon ekonomisine geçişin yol haritası kapsamında tartışıldı.

Devamını Oku

İSTİHDAM, SOSYAL POLİTİKA, SAĞLIK VE TÜKETİCİ İŞLERİ AB KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstihdam, Sosyal Politika, Sağlık ve Tüketici İşleri AB Konsey toplantısı 17 Haziran 2011 tarihinde Lüksemburg’da gerçekleştirildi. AB Dönem Başkanı Macaristan’ın İstihdam Bakanı Sandor Czomba ve Ulusal Kaynaklardan Sorumlu Bakanı Miklos Rethelyi başkanlığında gerçekleştirilen AB Konsey toplantısına AB Üye Devletlerinden ilgili bakanların yanı sıra, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Viviane Reding ve Avrupa Komisyonu’nun İstihdam ve Sosyal İşlerden Sorumlu Üyesi Laszlo Andor katıldı.

Devamını Oku

AB UYUM POLİTİKASI’NDA 2014-2020 DÖNEMİ İÇİN YENİLİKLER ÖNGÖRÜLÜYOR

Avrupa Komisyonu 2011 Eylül ayının sonunda Uyum Politikası (Bölgesel Politika) hakkında yasal bir paketin uygulanmasını öneriyor. Söz konusu 2014-2020 paketi, her bir fon ve bölgesel işbirliği için genel bir düzenlemeyi ve özel kuralları içerecek.

Devamını Oku

AB MENŞELİ SEBZELER ÜZERİNDEKİ RUSYA AMBARGOSU KALKIYOR

Hatırlanacağı gibi, Almanya’da ölümcül EHEC bakterisinin ortaya çıkmasının ardından 2 Haziran 2011 tarihinden beri Rusya, Avrupa Birliği menşeli sebzelere ambargo uygulamaktaydı. EHEC bakterisinin yol açtığı hastalık kısa sürede Avrupa’da salgına dönüşmüş ve onlarca insanın ölümüne neden olmuştu. Kısa bir süre önce bakterinin Almanya’nın kuzey bölgesinde bir organik tarım çiftliğinde yetiştirilen soya filizlerinden kaynaklandığı tespit edilmişti. (daha ayrıntılı bilgi için bkz 13-19 Haziran 2011 tarihli İKV e-bülteni)

Devamını Oku

AB 27 VE AVRO ALANINA İLİŞKİN 2011 İLK ÇEYREK İSTİHDAM RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat, 20 Haziran 2011 tarihinde AB 27 ve Avro Alanına ilişkin 2011 yılı ilk çeyrek istihdam rakamlarını açıkladı. Eurostat tarafından açıklanan rakamlara göre 2011 yılı ilk çeyreğinde, AB 27 ve Avro Alanında istihdam rakamları sabit kaldı.

Devamını Oku

ÇEVRESEL KONULARA İLİŞKİN ENDİŞELER ARTIYOR

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 20 Haziran 2011 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan Eurobarometer anketine göre, mevcut mali ve ekonomik krizlere rağmen AB Üye Devletlerinde halkın yüzde 90’ından fazlası, çevresel sorunların en öncelikli kişisel endişelerin başında geldiğini ortaya koyuyor.

Devamını Oku