İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 HAZİRAN 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

12 Haziran’daki genel seçimlerin yankısı geçtiğimiz hafta hem AB’de hem de Türkiye içinde sürmeye devam etti. Seçimler sonrasında AB reformlarının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi AB çevrelerinin yanı sıra Türkiye’deki çok sayıdaki etkili sivil toplum kuruluşunun ve ilgililerin önceliği oldu. Bunun yanında, yeni Anayasa yapımı konusunda tüm siyasi aktörler tarafından uzlaşı ve daha demokratik, özgürlükçü bir Türkiye’ye doğru yol alma konusunda birçok görüş açıklandı. AB çevreleri bu konuda başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese büyük sorumluluk düştüğünün altını çizdi.

Bunun yanında, geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti’nin 60’ıncı hükümeti istifa etti. Başbakan ve Bakanlar istifalarını Cumhurbaşkanı’na sundular. Seçimlerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi cephesinde yaşanan tartışmalar, eski lider Deniz Baykal ve yeni lider Kemal Kılıçdaroğlu arasında görülen anlaşmazlıklar Türkiye’de gündemi yoğun bir şekilde meşgul etmeye devam ediyor.  Geçtiğimiz hafta Türkiye gündemini meşgul eden bir diğer konu ise Amerikalı ünlü oyuncu Angelina Jolie’nin Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ünvanı ile Hatay’da bulunan, Suriye’den Türkiye’ye kaçan binlerce sığınmacının yaşamaya başladığı kamplara gerçekleştirdiği ziyaret oldu. Ayrıca Başbakan Erdoğan, Suriye Lideri Esad’a çatışmalara son vermesi çağrısında bulundu. Ancak, Suriye’deki çatışmalar sürerken AB bu konuda daha fazla yaptırım alma konusunu tartışmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündemi Yunanistan, EHEC salgını ve sebze üreticileri ile İtalya’daki referandum sonuçları ile meşguldü. Detaylarını bültenimizde bulacağınız üzere Avro Alanı Maliye Bakanları toplandılar. Bunun yanında, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy de Berlin’de bu konuya ilişkin bir araya geldiler. Şu an itibari ile Temmuz ayının ortasında iflas bayrağını çekecek olan Yunanistan’a ek yardım paketi verilmesi bazı şartlara bağlandı ve şu anda Yunan Parlamentosu’nun bu yaptırımları, vatandaşlarının tüm protestolarına rağmen onaylaması bekleniyor. Bunun yanında, İspanya’da da ekonomik duruma ve yeni bütçeye ilişkin halkın eylemleri devam ediyor.

Almanya’da baş gösteren ve sebebinin soya filizleri olduğu saptanan EHEC salgını nedeniyle AB çapındaki ölümler geçtiğimiz hafta artarken birçok Avrupalı sebze üreticisi de zarara uğradı. Rusya, AB’den gelen belli başlı sebzelere ambargo koyarken Avrupa Komisyonu, sebze üreticilerinin zararlarının bir kısmını karşılamak için kolları sıvadı.

Son olarak belirtmek gerekir ki geçtiğimiz hafta İtalya, nükleer santral yapımı, su idaresinin özelleştirilmesi ve Başbakan ile Bakanlara dokunulmazlık tanınması konularına ilişkin karar vermek için sandık başına gitti. İtalyanlar referandumda tüm bu öngörülen değişikliklere “hayır” dediler.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar dileriz.