İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 HAZİRAN 2011

HIRVATİSTAN TEMMUZ 2013’TE 28’İNCİ AB ÜYESİ OLUYOR

Hırvatistan, balıkçılık faslını kapatarak AB üyesi olma yolunda çok önemli bir adım daha attı ve AB’ye uyumu tamamlaması gereken 35 fasıldan 31’inde uyumu sağlamış oldu.

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, 7 Haziran’da yapılan Avrupa Komisyonu’nun haftalık Komisyon Üyeleri Heyeti toplantısından sonra  ‘Hırvatistan otoritelerinin ve mevcut hükümetinin bugün oluşturulan koşullara ulaşabilmek için çok çalıştığını ve bu çalışmaların ödülünü yakın zamanda alacaklarından emin olduğunu’ açıkladı.

10 Haziran’da ise beklenen iyi haber geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Hırvatistan’ın 28’inci üye olarak 2013 yılında AB’ye girişinin yolunun açıldığını bildirdi. Yargı, rekabet, temel haklar ve bütçe fasıllarında da geçici olarak müzakerelerin tamamlanmasıyla Hırvatistan, Brüksel ile sadece üyelik sonrasında Hırvatistan’ın AB kurumlarında nasıl temsil edileceğini ve mali konuları görüşecek.

Avrupa Birliği liderlerinin, Hırvatistan’ın üyeliğini 23-24 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak olan zirvede onaylaması bekleniyor. Böylece Hırvatistan, 2013 yılı itibariyle Birliğin tam üyesi olabilecek. Hırvatistan, Slovenya’nın ardından Batı Balkanlar’dan AB’ye üye olan ikinci ülke olacak.

Böylelikle, Türkiye ile aynı gün (3 Ekim 2005’te) üyelik müzakerelerine başlayan Hırvatistan, 2013'te Avrupa Birliği'nin 28’inci üyesi olacak.