İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 HAZİRAN 2011

İZLANDA AB İLE ÜYELİK MÜZAKERELERİNE BAŞLIYOR

AB, İzlanda ile Haziran ayının sonunda katılım müzakerelerinin başlanacağını açıkladı. İzlanda’nın Avrupa’nın ortak ekonomi ve dolaşım alanlarına üye olmasından dolayı sahip olduğu avantaj nedeniyle görüşmelerin ilk aşamasının sorunsuz geçmesi bekleniyor. Ancak, bu süreçte balıkçılık politikası ile İzlanda’nın şu anda sahip olduğu borç nedeniyle çeşitli sorunların yaşanması bekleniyor.

İlk etapta İzlanda ile otuzun üzerindeki fasıldan dördünde müzakerelere başlanacak. Bu fasıllardan “Bilim ve Araştırma” ile “Eğitim ve Kültür” başlıklarının aynı günde kapatılması beklenirken “Kamu Alımları” ve “Bilgi Toplumu ve Medya” fasılları üzerindeki müzakerelere önümüzdeki aylarda devam edilecek. Haziran ayının sonunda AB Dönem Başkanlığı sona erecek olan Macaristan’dan bir hükümet sözcüsü, “Bu, oldukça heyecanlı bir başlangıç. Başlıkları aynı günde açıp kapatacağız” dedi.

İzlanda’yı önümüzdeki müzakere sürecinde zor günlerin de beklediğini belirtmek gerekiyor. Özellikle, ülkenin balina avcılığı geleneği ve balıkçılık sektörünün kontrolünün paylaşımı konularında AB ile anlaşmazlıkların ortaya çıkması bekleniyor. Nitekim son zamanlarda AB ve İzlanda arasında balık avlama kotaları üzerindeki tartışmalar şiddetlenmişti.  Ocak ayında Brüksel, uskumru taşıyan İzlanda bandıralı balıkçı teknelerinin limanlarına yanaşmasını engelleme kararı almıştı.

Ekonomisi balıkçılığa dayalı olan İzlanda, AB’ye katılıma uzun yıllar direndi. Ocak-Eylül 2008’de İzlanda’nın para birimi Krona,  Avro karşısında yüzde 35 değer kaybetti. Bunun üzerine İzlanda  para biriminde istikrarı ve itibarını koruyabilmek için Temmuz 2009’da AB’ye üyelik başvurusunda bulundu. Ancak ülkedeki heves, İngiltere ve Hollanda ile bankacılık sektöründeki borçlanma nedeniyle yaşanmakta olan sorunların ardından sönmüş durumda. Hollanda, 1,3  milyar dolarlık ödenmemiş borç konusunun çözülememesi durumunda İzlanda'nın üyeliğine engel olacağını belirtmişti.