İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 HAZİRAN 2011

YUNANİSTAN’DAKİ MALİ KRİZE İLİŞKİN SON GELİŞMELER

Kabinede değişiklik

Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu, Maliye Bakanı Yorgos Papakonstantiu’nun yerine şaşırtıcı bir şekilde PASOK içindeki rakibi Evangelos Venizelos’u getirdi. Bunun yanında, Dışişleri Bakanlığına da Dimitris Druças’ın yerine Stavros Lambrinidis’in atandığını duyurdu. Dimitris Druças da Çevre Bakanlığına getirildi.

 

Merkel – Sarkozy Görüşmesi

17 Haziran’da Almanya Başbakanı Angela Merkel başkent Berlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Yunanistan’ın durumuna ilişkin bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından Sarkozy ile bir basın toplantısı düzenleyen Merkel, Yunanistan'daki kriz ile ilgili olarak, Avro para biriminin AB’nin ekonomik entegrasyonu ile doğrudan bağlantısı olduğunu ve Avro’nun korunması için her türlü çabanın harcanması gerektiğini, bu nedenle Yunanistan için yeni bir programa ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Bu doğrultuda, Yunanistan’ın 2012 – 2015 dönemini kapsayan ek önlem paketi, ülkenin kamu harcamalarında 28 milyar Avro tutarında kesintiler yapılmasını öngörüyor. Ayrıca, Yunanistan için önümüzdeki dört yıl içinde 50 milyar Avro’luk özelleştirme programı hazırlandı. Özelleştirmelere ilişkin öngörülen gerekli adımlar atılmazsa ülke AB ve IMF’nin oluşturduğu 110 milyar Avro’luk ek yardım paketinden yararlanamayacak.

Atina Sokakları

Bu arada, Yunanistan da hükümetin mali reformlarını protesto etmek amacıyla Atina’da gösteri yapan eylemciler ile polis arasında geçtiğimiz hafta da bir arbede çıktı, sokaklar savaş alanına döndü. Göstericiler “Kendinizi de borçlarınızı da alıp gidin” şeklinde slogan attılar. Olaylar üzerine Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşen Papandreu yaptığı açıklamada, “ülkenin kriz ile mücadelesinde herkesin sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini” açıkladı ve muhalefetin de desteğini istedi. Belirtmek gerekir ki Atina’daki gösterilere her meslek ve yaş grubundan yüz binler kepenklerini, işlerini kapatarak katılım gösterdi.

AB’den Yunanistan’a ağır baskı

Avro Alanı Maliye Bakanları yaptıkları iki günlük toplantıda Yunanistan hakkında ağır ekonomik kararlar aldılar. Bakanlar, Yunanistan’da hayatın sürebilmesi için Temmuz ortasında serbest bırakılması gereken 12 milyar Avro’luk yardım paketini, 30 Haziran’da Yunan Parlamentosu’nda alınacak 28 milyar Avro’luk tasarruf paketinin onaylanmasına bağladılar. Paket geçmezse 3 Temmuz da yardım gelmeyecek ve Atina 15 Temmuz’da fiilen iflas bayrağını çekmek zorunda kalacak.  Bu durumda, Yunanlı vekiller ya sokaktaki tüm protestolara rağmen 2015’e kadar 28 milyar Avro’luk yeni bir tasarruf ve kemer sıkma paketini onaylayacak, ya da buna “hayır”” deyip Temmuz ortasında Atina gerekli ödemelerini yapamayıp iflas edecek. Bugünlerde Atina ve tüm Yunanistan sokaklarını yine sert protestolar ve isyan dalgası bekliyor.