İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 HAZİRAN 2011

AVRUPA KOMİSYONU’NDAN AVRUPALI SEBZE ÜRETİCİLERİNE MALİ YARDIM KARARI ÇIKTI

Otuz altısı Almanya’da olmak üzere bugüne kadar toplam otuz yedi kişinin hayatına kaybetmesine neden olan EHEC salgınının kaynağının kesin olarak tespit edilememesi üzerine, hastalığın en yoğun olarak yaşandığı Almanya’da kriz yönetimi uygulaması olarak kamuoyu özellikle domates, lahana, salatalık, kabak ve biber yememesi konusunda uyarılmıştı. Salgının başlamasından sorumlu olarak, Almanya’nın kuzey bölgesindeki bir organik tarım çiftliğinde yetiştirilen soya filizleri yoğun çalışmalar sonucunda tespit edilmiş ve söz konusu çiftlik kapatılmıştı.

Başta İspanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesindeki sebze üreticileri bu süreçte malların pazardan çekilmesi ve biri Rusya olmak üzere bir kısım ülkenin AB ürünlerine ambargo uygulaması nedeniyle büyük kayıplar yaşadı. Avrupa Komisyonu’nun Tarımdan Sorumlu Komisyon Üyesi Dacian Ciolos, “son iki haftadır Avrupalı üreticilerin üzerinde gezen asılsız haberlerin ortadan kalkmasıyla beraber toparlanmanın hızla gerçekleşeceğinden yana umutlu olduğunu” belirtti.  “Avrupa Komisyonu’nda 210 milyon Avro’ya ulaşan bir acil yardım fonunun, EHEC nedeniyle satışların durması ve pazarın çökmesi nedeniyle zarar gören, mağdur olan salatalık, domates, lahana, biber ve kabak üreticilerinin kayıplarını tazmin etmek üzere tahsis edileceğine dair karar alındığını” da sözlerine ekledi. Üye devletlerdeki sebze üreticilerinin uğradığı kayıpların yaklaşık yüzde 50’sini karşılamayı taahhüt eden bu yardım, üreticilere üye devletlerin tercihi doğrultusunda, üretici birlikleri ve ulusal ödeme ajansları üzerinden ulaştırılacak.

Avrupa Komisyonu, 210 milyon Avro’luk yardım için inisiyatifi eline aldı. Avrupa Komisyonu’nun Tarımdan Sorumlu Üyesi Dacian Ciolos’un da belirttiği üzere, yüzde 50 oranındaki tahmini kayıp sadece bazı ülkeler için geçerli olmakla beraber, kimi ülkeler için daha yüksek oranda kayıplar söz konusu. Bu doğrultuda,  Fransa, İspanya, Polonya ve Slovakya daha fazla yardım talebinde bulundu, Yunanistan, İtalya, Avusturya, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve üç Baltık ülkesi ise çekimser kaldı. Ciolos yaptığı açıklamada, “Avrupa Komisyonu’nun elde ettiği olumlu sonucun sebze üreticilerine, Avrupa Birliği’nin gerektiğinde hızlı bir biçimde hareket edebildiğini göstermesi açısından önemli olduğunu” belirtti.

210 milyon Avro değerindeki toplam tahsisat 26 Mayıs ile 30 Haziran 2011 tarihleri arasındaki dönemde uğranılan kayıplar ile ilgili tazminat taleplerini gidermek için sunulacak. Bu bağlamda, Üye devletler pazardan çekilmek durumunda kalan sebze miktarlarını 22 Haziran’a kadar bildirmekle yükümlüler. 22 Haziran itibariyle kayıpların ve sebze üreticilerin mağduriyetlerinin boyutları daha net biçimde tespit edilecek ve tahsis edilecek olan yardım miktar teyid edilecek.