İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 HAZİRAN 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftaya Türkiye açısından damgasını vuran olay şüphesiz ki 12 Haziran 2011 Pazar günü gerçekleştirilen genel seçimler oldu. Henüz kesinleşmemiş gayriresmi sonuçlara göre seçimlere katılım yüzde 87 oranında hayli yüksekken seçimin galibi oylarını 3’üncü dönemde de artıran Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığında iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi oldu. Aldığı yüzde 26’lık oy oranı ile ana muhalefetteki yerini koruyan Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi, 2007 genel seçimlerine göre oylarını 5 puan artırmış, milletvekili sayısını da 112’den 135’e çıkarmış oldu. Seçimden üçüncü parti olarak çıkan Devlet Bahçeli liderliğindeki Milliyetçi Hareket Partisi toplam oyların yüzde 13’ünü alarak 24’üncü dönem de TBMM’de 54 milletvekili ile temsil edilme hakkı kazandı.  Seçime Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adı altında katılan bağımsız adaylar da oyların yüzde 6,6’sını alarak 36 milletvekili ile TBMM’ye girmeye hak kazandılar. Bu meclisin başlıca önemi yeni Anayasa’yı yapması öngörülen meclis olmasından kaynaklanıyor. Bunun yanında, başta AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso olmak üzere AB liderleri Başbakan Erdoğan’a tebrik mesajlarını ilettiler. Yeni milletvekilleri yeminlerini ettikten sonra tatile girecek olan 24’üncü dönem TBMM’nin 1 Ekim 2011 tarihinde açılması öngörülüyor.

Türkiye gündemindeki bir diğer gelişme ise genel seçimlerden önce Başbakan Erdoğan’ın kabinede yaptığı değişiklik oldu. Böylelikle, 8 Devlet bakanlığı kaldırıldı ve 6 yeni Bakanlık kuruldu. Bu 6 yeni Bakanlıktan biri de Avrupa Birliği Bakanlığı oldu.  Böylece, Başbakanlığa bağlı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin yerine görevi Avrupa Bakanlığı devralmış oldu. Bakanlığa yeni 33 personel alınması öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta dünya ve AB gündemine bakacak olursak Suriye’deki çatışmanın şiddetle devam etmesi gündemi hayli meşgul etmeye devam ediyor. Türkiye sınırını geçmekte olan binlerce Suriyeli Türkiye’ye sığınmaya devam ediyor.

Bültenimizde daha detaylı bilgilerini bulacağınız gibi AB, Yunanistan’daki krizin çözüm yolları, Adalet, İçişleri ve Güvenlik ile Schengen Alanı’na ilişkin çeşitli düzenlemeler, 2013 sonrasındaki yeni Bölgesel Politika’nın oluşturulması, EHEC virüsü ile mücadele, Tarım, Çevre, Enerji Politikalarındaki çeşitli düzenlemeler gibi belli başlı iç meselelerine odaklanmaya devam ediyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.