İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 HAZİRAN 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftaya Türkiye açısından damgasını vuran olay şüphesiz ki 12 Haziran 2011 Pazar günü gerçekleştirilen genel seçimler oldu. Henüz kesinleşmemiş gayriresmi sonuçlara göre seçimlere katılım yüzde 87 oranında hayli yüksekken seçimin galibi oylarını 3’üncü dönemde de artıran Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığında iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi oldu. Aldığı yüzde 26’lık oy oranı ile ana muhalefetteki yerini koruyan Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi, 2007 genel seçimlerine göre oylarını 5 puan artırmış, milletvekili sayısını da 112’den 135’e çıkarmış oldu.

Devamını Oku

12 HAZİRAN 2011 TARİHİNDE TÜRKİYE MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12 Haziran 2011 Pazar günü Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki 24‘üncü dönem milletvekili genel seçimleri gerçekleştirildi. Seçimlerde yaklaşık 52 milyon seçmenin yüzde 87’si sandığa gitti. 199 bin 533 sandıkta oy kullanılan, toplam 15 partinin ve 203 bağımsız adayın katıldığı seçimlerin ardından 4 renkli bir meclis ortaya çıktı.

Devamını Oku

KABİNEDE DEĞİŞİKLİK, 12 HAZİRAN SEÇİMLERİNDEN ÖNCE AÇIKLANDI

8 Haziran’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kabinede 8 Devlet Bakanlığının kaldırıldığını ve 6 yeni bakanlığın oluşturulduğunu açıkladı.

Devamını Oku

9-10 HAZİRAN TARİHLERİNDE ADALET VE İÇİŞLERİ KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

9-10 Haziran 2011 tarihlerinde AB Adalet ve İçişleri Bakanlarının katılımıyla Macaristan İçişleri Bakanı Sándor Pintér ile Adalet Bakanı Tibor Navracsics’in başkanlığında Lüksemburg’da gerçekleştirilen Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısının gündeminde, sığınma paketi, Frontex’in güçlendirilmesi, göç paketi, Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen Alanı’na katılımı ile yolsuzlukla mücadele paketi yer aldı.

Devamını Oku

AB KOMŞULUK POLİTİKASININ KOORDİNASYONUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 7 Haziran 2011 tarihinde yaptığı açıklamada, Güney Akdeniz’e tüm farklı kurumlar tarafından verilen yardımların kordinasyonu ve eşgüdümünün sağlanması için yeni bir görev gücü oluşturulduğunu söyledi.

Devamını Oku

2013 SONRASI YENİ AB BÖLGESEL POLİTİKASI TARTIŞILIYOR

AB kurumları, Birliğin 2013 yılından sonraki Bölgesel Politikası’nın yapısı ve bütçesinin miktarı üzerine sert tartışmalara hazırlanıyor. Bu doğrultuda, Avrupa Parlamentosu Bölge Politikaları Komisyonu (REGI), geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu`nun bölgeleri, bir orta seviye bölgesi ya da “ara” bölge daha yaratarak refah seviyelerine göre üçe ayırma planına destek verdi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN PLASSNİK’İ VETO ETMESİNİN YANKILARI AVUSTURYA’DA ARTARAK DEVAM EDİYOR

Avusturya eski Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in AGİT Genel Sekreterliği yolunun Türk vetosu nedeniyle kapanması Türkiye’nin genel seçimlere yoğunlaştığı bu dönemde Avusturya siyaset ve medyasının önemli tartışma konularından biri haline geldi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ BAŞKANI HERMAN VAN ROMPUY SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI BORIS TADIC İLE BRÜKSEL’DE BİR ARAYA GELDİ

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, 6 Haziran 2011 tarihinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic ile Brüksel’de gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 16 yıldır aranan eski General Ratko Mladiç’in yakalanmasına rağmen, Sırbistan’ın AB üyeliği için atması gereken birçok adımın olduğunu ifade etti.

Devamını Oku

DÜNYA BANKASI KÜRESEL EKONOMİK BEKLENTİLER RAPORU YAYIMLANDI

Dünya Bankası 7 Haziran 2011 tarihinde Küresel Ekonomik Beklentiler başlıklı raporunu yayınladı.

Devamını Oku

NABUCCO PROJESİ’NDE ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

Hazar Bölgesi, Orta Asya ve Irak’taki doğalgazı Avrupa’ya taşımak üzere inşa edilecek Nabucco Doğalgaz Boru Hattı’nın yasal çerçevesine nihai şeklini veren proje destek anlaşmaları 8 Haziran 2011 tarihinde imzalandı.

Devamını Oku

“KİRLETEN ÖDER” İLKESİ KARAYOLU TAŞIMACILIĞINA GİRİYOR

23 Mayıs 2011’de AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında uzlaşıya varılmasını takiben, 7 Haziran tarihinde Eurovignette Direktifi’nde değişiklik getiren düzenleme AP’de 17 çekimser ve 141 aleyhte oya karşılık 505 oyla kabul edildi. Artık düzenlemenin önündeki tek önemli engel AB Konseyi’nden de onay alması. AB Konseyi’nde nitelikli çoğunluk aranacak.

Devamını Oku

EUROSTAT 2010-2060 DÖNEMİNE İLİŞKİN AVRUPA NÜFUS TAHMİNLERİNİ YAYIMLADI

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 8 Haziran 2011 tarihinde yayımlanan bir araştırmaya göre, 2010-2060 döneminde, AB-27’de nüfus 526 milyon kişi ile 2040 yılı civarında zirve noktasına ulaşacak.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN ERASMUS PROGRAMI’NA KATILIM 2009-2010 AKADEMİK YILINDA REKOR DÜZEYE ULAŞTI

Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çokdillilik ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou, 7 Haziran 2011 tarihinde yaptığı açıklamada, 2009-2010 akademik yılında 213 binden fazla öğrencinin Erasmus Programı çerçevesinde Avrupa’nın farklı ülkelerinde eğitim gördüğünü ve bu rakamın bugüne kadar ulaşılan en yüksek seviye olduğunu ifade etti (2008-2009 akademik yılı ile kıyaslandığında yüzde 7,4’lük artış yaşanmıştır).

Devamını Oku

2014 AVRUPA GENÇLİK BAŞKENTİ ADAYLARI BELLİ OLDU

8 Haziran 2011 tarihinde Avrupa Gençlik Forumu (European Youth Forum) tarafından yapılan açıklama da, 2014 Avrupa Gençlik Başkenti ünvanı için Selanik (Yunanistan), Heraklion (Yunanistan) ve Ivanovo (Rusya) şehirlerinin aday olarak belirlendiği ifade edildi.

Devamını Oku