İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta dünya gündeminde yine Suriye ve Libya’daki gelişmeler hakimdi. Bunun yanında, AB gündemini Yunanistan’daki ekonomik kriz, AB ve IMF’nin yeni yardım paketi, İspanya’daki protestoların tüm Avrupa’daki etkisi ve Almanya’dan tüm Avrupa’ya yayılmaya başlayan, kısa adı E. Coli olan ölümcül bakterinin yayılması oluşturdu. Türkiye ise tamamen 12 Haziran 2011 tarihindeki seçimlere ve iç siyasete kilitlenmiş durumda. Siyasi liderlerin seçim çalışmaları ve propagandaları çeşitli konularda yer yer gerilimlere yol açmaya devam ediyor.

Devamını Oku

POLONYA HÜKÜMETİ DÖNEM BAŞKANI ÖNCELİKLERİNİ KABUL ETTİ

1 Temmuz 2011 tarihinde AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı Macaristan’dan devralacak olan Polonya’nın, bu görevi sürdüreceği 6 aylık süre için belirlediği öncelik programı 31 Mayıs’ta Polonya Hükümeti tarafından başkent Varşova’da kabul edildi. Öncelikler, ekonomik büyüme, AB’nin enerji, gıda ve askeri güvenliğinin geliştirilmesi ile Avrupa’nın açıklığının/şefaflığının savunulması olmak üzere üç temel başlık altında toplanıyor.

Devamını Oku

AVRUPA’DA EHEC (E. COLI) SALGINI BAŞ GÖSTERİYOR

Almanya`nın kuzeyinde baş gösteren bağırsak enfeksiyonu salgınına sebep olan EHEC (Enterohämorrhagische Escherichiacoli- E. coli) adlı bakterinin özellikle Almanya’nın kuzey bölgesinde etkili olduğu açıklandı. Geçtiğimiz hafta, EHEC virüsünden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının Almanya’da 17, İsviçre’de ise 1 kişi olduğu açıklandı. Hasta sayısının ise bini geçtiği belirtildi. Avrupa çapında ölü sayısının artmasından korkan uzmanlar hastalara antikor vermeye başladı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ YUNANİSTAN İÇİN YENİ BİR KURTARMA PAKETİ ÜZERİNDE ANLAŞTI

Avro Alanı ülkelerinin Maliye Bakanları geçen hafta Yunanistan için yeni bir kurtarma paketi oluşturulması gereği üzerinde anlaştı. Bu yeni paketin boyutu ve her ülkenin ne kadar katkıda bulunacağı belli olmazken, bu kurtarma paketi ile 2014’ün ortalarına kadar Yunanistan’a eski pakete göre bir sene daha fazla finansal yardım yapılacağı açıklandı. Konuya ilişkin detayların 20 Haziran 2011’de Maliye Bakanlarının yapacağı toplantıda belirlenmesi bekleniyor.

Devamını Oku

AB JAPONYA İLE STA MÜZAKERE SÜRECİNİ BAŞLATMAYA HAZIRLANIYOR

20’nci Avrupa Birliği-Japonya Zirvesi 28 Mayıs 2011 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Bu zirvenin sonucunda, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Konsey Başkanı Herman Van Rompuy ve Japonya Başbakanı Naoto Kan, serbest ticaret anlaşması müzakereleri için hazırlık sürecini başlatmaya karar verdiler.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU SIĞINMA ALANINDAKİ KURALLARI UYUMLAŞTIRMAYI AMAÇLIYOR

Libya’da yaşanan olayların tetiklediği mülteci krizinin ardından Avrupa Komisyonu, üye ülkelerin sığınma politikalarını uyumlaştırmaları ve başvuru sahiplerinin daha iyi korunmalarını sağlamaya yönelik yeni yasal düzenlemeler öneriyor. Bu çerçevede, 1 Haziran 2011 tarihinde, Avrupa Komisyonu, Sığınma Usulleri ve Kabul Koşulları hakkındaki iki yönergenin tadil edilmesine yönelik önerilerini sundu. Komisyon, söz konusu önerilerin, üç yıldır AB İçişleri Bakanları tarafından bekletilen Sığınma Paketi ile aynı kaderi paylaşmamasını ümit ediyor.

Devamını Oku

PORTEKİZ’DEKİ SEÇİMLERDE HALK KRİZİN FATURASINI İKTİDARDAKİ SOSYALİSTLERE ÇIKARDI

Portekiz bugün, girdiği borç krizinden kurtulmak için AB ve Uluslararası Para Fonu IMF’den Yunanistan ve İrlanda’dan sonra mali yardım alan üçüncü AB ülkesi. Ancak, Portekiz’den aldığı yardım karşılığında sıkı tasarruf önlemleri alması talep edildi. Durum böyle olunca Portekiz’deki seçimler AB tarafından da büyük dikkatle izlendi.

Devamını Oku

MAKEDONYA ERKEN SEÇİMLE SANDIĞA GİTTİ

5 Haziran 2011 tarihinde Makedonya erken seçime gitti. Sonuçlara göre seçimi iktidardaki Makedon Milli Birlik Partisi`nin (VMRO) liderliğindeki koalisyon yüzde 40 (438 bin 135) oy alarak kazandı.

Devamını Oku

AB ÜYE DEVLETLERİNİN DİGİTAL GÜNDEM KAPSAMINDA KAYDETTİKLERİ İLERLEMEYİ DEĞERLENDİREN RAPOR YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, 31 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Birliği’nin ve Üye Devletleri’nin Dijital Gündemi kapsamında belirlenen hedeflerini gerçekleştirmek için geçtiğimiz bir yıl zarfında kaydettikleri performanslarını değerlendiren bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

İZLANDA’DAKİ İKİNCİ VOLKAN PATLAMASI AVRUPALILARI KORKUTTU

Avrupa Komisyonu, 21 Mayıs tarihinde İzlanda’daki Grimsvötn volkanının patlaması sonucu ortaya çıkan kül bulutunun, hava trafiğini genel olarak etkilemeyeceğinin öngörüldüğünü, ancak kül bulutunun yayılım niteliğine ve hava durumu üzerindeki etkisine bağlı olarak, hava sahasının bazı bölgelerde kapatılabileceğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB GENELİNDE YENİ HİZMET STANDARTLARI GETİRİLMESİ AMAÇLI BİR TASLAK SUNDU

1 Haziran 2011 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından sunulan taslakta AB çapındaki, turizmden ulaşıma, cep telefonu sektöründen otomobil sektörüne her türlü hizmet standartlarına yenilikler getirilmesi önerildi.

Devamını Oku