İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2011

AB JAPONYA İLE STA MÜZAKERE SÜRECİNİ BAŞLATMAYA HAZIRLANIYOR

20’nci Avrupa Birliği-Japonya Zirvesi 28 Mayıs 2011 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Bu zirvenin sonucunda, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Konsey Başkanı Herman Van Rompuy ve Japonya Başbakanı Naoto Kan, serbest ticaret anlaşması (STA) müzakereleri için hazırlık sürecini başlatmaya karar verdiler.

Bu bağlamda, önümüzdeki altı ay içinde,  Avrupalı ve Japon yetkililer gelecek serbest ticaret anlaşmasının kapsamının belirlenmesi için teknik çalışmaların başlatılması konusunda anlaştılar. Ancak bu süre zarfında,  Japonya’dan 2011 yılının sonuna kadar tarife dışı engellerini kaldırması ve kamu alımları piyasasını açması bekleniyor. Japonya’nın bu alanda ilerleme kaydetmediği sürece müzakere sürecinin ertelenebileceği açıklandı. Avrupa iş dünyası, özellikle Japonya’nın ham ve işlenmiş tarım ürünleri, deri ve spor ayakkabılarında uyguladığı yüksek tarifelerin düşürülmesini talep ediyor. Öte yandan, Japonya, Avrupalı yetkililerden özellikle otomotiv, elektronik ve yedek parça sektörlerinde imtiyaz elde etmeyi bekliyor.

Japonya’yı sarsan doğal afet ve nükleer felaket ile ülkenin ekonomisi de olumsuz yönde etkilendi.  Avrupa Birliği ve Japonya arasında imzalanacak bir ticari anlaşmanın iki taraf arasındaki ticari ilişkileri güçlendirerek Japonya’nın ekonomisini de canlandıracağı düşünülüyor.  Her ne kadar Japonya Avrupa Birliği’nin altıncı ticari ortağı olsa da Avrupa Birliği’nin Japonya’dan ithalatı 2000 ve 2010 yılları arasında yüzde 30 değerinde bir düşüş kaydetti. Ayrıca, geçtiğimiz birkaç yılda Avrupa Birliği’nin Japonya’ya yönelik yaptığı doğrudan yabancı yatırımlarında da düşüş gözleniyor.