İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu haftanın gündeminde, Birlik ve dünyada cereyan eden krizlere çözüm aramak vardı. Bu kapsamda, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin Dışişleri Bakanları 23 Mayıs 2011 tarihinde, başta Arap ülkelerindeki gelişmelerin değerlendirildiği bir toplantı düzenledi. AB Dışişleri Bakanları, Suriye’ye hâlihazırda uygulanan yaptırımların genişletilmesi, vize yasağı ve hesapların dondurulması gibi yaptırımların, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da içinde bulunduğu 10 kişiye daha uygulanmasına karar verdi. Sonuç bildirgesinde, Dışişleri Bakanları, Suriyeli yetkilileri, ulusal diyalog ortamının yaratılması ve siyasi reformların gerçekleştirilmesi suretiyle Suriye halkının haklı isteklerine cevap vermeye çağırdı. Dışişleri Bakanları ayrıca, ordu ve güvenlik güçleri tarafından uygulanan şiddeti kınadıklarını beyan ettiler.

Libya ile ilgili olarak, Kaddafi’nin görevi başkasına bırakması gerektiği vurgulanırken, Libya’daki Geçici Ulusal Konsey’e yönelik destek yinelendi. Yemen hususunda ise Ali Abdullah Salih’in, muhaliflerle müzakere edilen anlaşmayı imzalamayacağı şeklindeki açıklamasını şiddetle kınadılar. Son olarak, İran’a uygulanan yaptırımların genişletilmesine resmen karar verildi.

Diğer taraftan, toplantıda, Ekim 2005’te Türkiye ile aynı zamanda müzakerelere başlayan Hırvatistan’a tam üyelik tarihi olarak 1 Temmuz 2013’ün verileceğinin açıklanması beklenirken, bu konuda net bir bilgi verilmedi. 2007 yılında Bulgaristan ve Romanya’ya uygulanan takip mekanizmasının üyelik müzakereleri sonuçlanana kadar Hırvatistan’a da uygulanması toplantıda gündeme geldi. 6 Haziran 2009 tarihinden beri Başbakanlık yapan Jadranka Kosor göreve geldiğinden beri Hırvatistan, Avrupa Birliği’ne üye olma yolunda belirgin ilerleme kat etti. Jadranka Kosor’un göreve gelmesiyle yolsuzluklara ve 1990’larda yaşanan savaştaki savaş suçlularına karşı büyük bir mücadele veren Hırvatistan’ın üyelik müzakerelerinin yakın bir zamanda sonuçlandırılması bekleniyor. Bu çerçevede, hâlihazırda 35 fasıldan sadece 5 kapatılmamış faslı bulunan Hırvatistan’da müzakere fasıllarının AB Dönem Başkanı Macaristan görevi devretmeden Haziran ya da en geç Temmuz ayında tamamlanması öngörülüyor.

Arap Baharı’nın ardından İspanyol Baharı ve Yunanistan’da derinleşen kriz ise gündemin diğer maddeleri arasında yer alıyor. Bakteri salgını ve volkanik bulut gibi diğer doğal krizler ise yoğun siyasi gündem içerisinde kaybolup gitmiş durumda.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar diliyoruz.