İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2011

SREBRENİTSA KATLİAMININ BAŞ SORUMLUSU RATKO MLADİÇ YAKALANDI

Eski Yugoslavya'daki savaş sırasında, Bosna'da 1992-1995 yılları arasında Birleşmiş Milletler koruması altındaki Srebrenitsa'da 8 bin Müslüman'ı katletmek gibi 15 ayrı savaş suçundan ötürü Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nce 16 yıldır aranan eski General Ratko Mladiç, Sırbistan'ın kuzeyindeki Voyvodina özerk bölgesine bağlı Zrenyanin kenti yakınlarındaki Lazarevo köyünde 25 Mayıs 2011 tarihinde yakalandı. Kimliği açıklanmayan bir kişinin ihbarı üzerine Sırbistan İstihbarat Servisi BIA ve özel polis timleri tarafından tutuklanan Ratko Mladiç’in yakalanma haberini ilk doğrulayan kişi Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç oldu. Ratko Mladiç’in yakalanması ile birlikte Sırbistan’ın tarihindeki ağır ve kara sayfanın kapandığını ifade eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, bu gelişmenin ülkesinin AB üyelik müzakerelerine başlaması için önemli bir adım oluşturacağına, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında faydalı olacağına inandığını kaydetti.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise, eski General Ratko Mladiç’in yakalanmasından memnuniyet duyduklarını açıkladı. Uluslararası hukuk için tarihi bir gün yaşandığını ifade eden Ashton, Mladiç'in geciktirilmeden savaş suçları mahkemesine gönderilmesi gerektiğini söyledi. Avrupa Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise, Mladiç'in tutuklamasıyla birlikte Sırbistan’ın AB üyeliği yolundaki en büyük engelin kalktığını söyledi. Bundan sonraki süreçte Sırbistan’ın bu gücü kullanarak başta yargı sistemi ve kamu yönetimi olmak üzere siyasi alanda ilgili kriterleri karşılamaya yönelik gerekli reformları hızla yerine getirmesi gerektiğini hatırlatan Stefan Füle, halen serbest olan bir diğer savaş suçlusu Goran Hadzic’in de yakın bir zamanda yakalanmasını beklediklerini söyledi. Bilindiği üzere, Aralık 2009 tarihinde Sırbistan Hükümeti, AB üyelik müzakerelerine başlamak için başvuruda bulunmuştu. Sırp Hükümeti 2011 yılı sonunda adaylık statüsü kazanmayı hedeflerken, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan görüşün Ekim 2011 tarihinde yayımlanması bekleniyor. Sırbistan’ın AB aday ülke statüsü kazanması için yerine getirmesi gereken şartların başında ise Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile tam işbirliği yapması geliyor. 16 yıldır aranan eski General Ratko Mladiç’in yakalanması bu çerçevede Sırbistan’ın elini güçlendirir nitelikte bir gelişme.

Srebrenitsa katliamının baş sorumlusu Ratko Mladiç, eski Yugoslavya için oluşturulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nce soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar gibi 15 ayrı suçtan aranıyordu. Eski Yugoslavya Ordusu'nun üst düzey görevlisi olan Mladiç, Bosna'da 1992 ile 1995 yılları arasında Müslüman Boşnaklara karşı yürüttüğü acımasız operasyonlar ile tanındı. 11 Temmuz 1995'te Bosna Hersek'in Srebrenitsa kasabasında İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın yaşadığı en büyük katliamı yöneten Mladiç, Srebrenitsa'da bir günde 8 bin Müslüman Boşnak’ın katlinden aranıyordu. Hatırlanacağı üzere, 1992-1995 yılları arasında Bosna'da yaşanan katliamlardan 3 Sırp lider Slobodan Miloseviç, Radovan Karaciç ve Ratko Mladiç sorumlu tutuluyordu. Slobodan Miloseviç’in 2001 yılında tutuklanmasının ardından, Bosna Savaşı sırasında Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı olan Radovan Karadziç 21 Temmuz 2008 tarihinde yakalanmıştı. ABD, üçlünün başına 5 Milyon Dolar ödül koyarken, Sırp Hükümetinin 10 Milyon Avro ödül koyduğu Ratko Mladiç, Avrupa'da en çok aranan kişiydi.