İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2011

GALILEO ÇERÇEVESİNDE İLK İKİ UYDUNUN EKİM 2011’DE FIRLATILACAĞI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu, 23 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa’nın küresel uydu navigasyon sisteminin ilk iki operasyonel uydusunun 20 Ekim 2011 tarihinde Fransız Guyanası’ndaki Europe's Space Port’tan fırlatılacağını açıkladı. 23,600 km uzaklığa fırlatılacak Galileo Uydularının, 2014 yılından itibaren çalışmaya başlayacağı belirtilirken, son uydunun 2019 yılında fırlatılmasının planlandığı ifade edildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu’nun Sanayiden Sorumlu Üyesi Antonio Tajani, Galileo Projesinin AB’nin inovasyon alanındaki gelişmelere uzak olmadığının önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. AB çapında binlerce KOBİ ve işletmenin Galileo kapsamında yeni iş fırsatları yaratma konusunda önemli bir fırsat yakalayacağını ifade eden Tajani, AB vatandaşlarının da bu hizmetlerden yararlanacağını söyledi.

Galileo’nun halen küresel olarak yön bulma işlerini idare etmekte olan ABD’ye ait Global Konumlandırma Sistemine (GPS) Avrupa’nın getirdiği bir alternatif olması planlanıyor. Avrupa Navigasyon Sistemi Galileo’ya bağlı ilk 14 uydunun iki yıl içinde üretilmesi planlanırken, Galileo üzerinden ilk hizmetlerin 2014-2015 yıllarında verilmesi bekleniyor. 20 yıllık süre içerisinde Avrupa ekonomisine 60 Milyar Avro katkı sağlaması beklenen Galileo Projesi tamamen AB tarafından finanse ediliyor.