İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın New York’ta cinsel taciz ve tecavüz iddiasıyla tutuklanması hem AB hem de dünya basınında geniş yer buldu. Zira, Dominique Strauss-Kahn’ın ismi Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Nicolas Sarkozy’nin yerine geçmesi beklenen en güçlü aday olarak geçiyordu. 18 Mayıs 2011 tarihinde IMF’ye istifasını veren Strauss-Kahn, şahsına yönelik tüm suçlamaları tamamen reddettiğini belirtirken, kulislerde Strauss-Kahn’ın yerine kimin geçebileceğine ilişkin iddialar öne sürüldü.  Telaffuz edilen isimler arasında Kemal Derviş, IMF Başkanlığına aday olmadığını açıklarken, hâlihazırda en güçlü aday Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde. Bu gelişmeler, 64. Cannes Film Festivali’ni dahi gölgede bırakırken, Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmiyle Jüri Büyük Ödülü’nü almaya hak kazanması haftanın öne çıkan sevindirici olaylarından.

Mali krizin kıskacındaki Avrupa ülkelerinde protesto gösterileri dinmiyor. İspanya'da siyasi ve ekonomik sistemde değişiklik isteyen 25 bin civarında protestocu, seçim yasağına rağmen geceyi başkenti Madrid'in büyük meydanlarından birinde geçirdi.  Başta Madrid ve Barcelona olmak üzere çok sayıda İspanyol kentinde 15 Mayıs’tan bu yana barışçıl gösteriler yapan protestocular meydanları işgal etti. Madrid'deki Puerto del Sol Meydanı'nı kamp alanına çevirenler, meydandan ayrılmak istemedi.

Ekonomik ve Mali İşler AB Konsey toplantısı’nda (ECOFIN) İrlanda ve Portekiz’e mali yardım, 2012 taslak bütçesi gibi önemli konular ele alınırken ve Avrupa Merkez Bankası Başkanlığına kimin atanacağı belirlenirken, Avro Alanı Maliye Bakanları da Yunanistan’ın durumunu görüşmek üzere bir araya geldi.

Diğer taraftan, Suriye’deki durumu görüşmek üzere toplanacak olan ve önemli yaptırım kararları alması beklenen AB Dışişleri Konsey toplantısı ve Avrupa Komisyonu tarafından önerilmesi öngörülen, Kuzey Afrika’dan yaşanan göç akışlarını kontrol altına almaya yönelik düzenlemeler ile Schengen Alanı kurallarında bir “koruma hükmü” getirilmesine yönelik girişimler önümüzdeki haftanın gündem maddeleri arasında yer alıyor.  

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar diliyoruz.