İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2011

GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’NDE GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) 22 Mayıs 2011’de gerçekleştirilen seçimler sonucunda kazanan, oyların yüzde 34,2’sini alan Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) oldu. Seçim öncesinde yapılan kamuoyu anketlerine göre de sağ görüşteki ana muhalefet partisi DİSİ’nin seçimlerde ilk sırayı alması bekleniyordu. DİSİ, bu seçimlerde 2006 seçimlerine göre oylarını yüzde 4 oranında artırdı. Glafkos Klerides’in onursal başkanı olduğu DİSİ’nin liderliği Anastasiadis tarafından yürütülüyor. Oyların yüzde 32,6’lık bir bölümünü alan AKEL ise seçimlerde ikinci sırada yer aldı. Hükümet ortağı DİKO’nun (Demokratik Parti) oy oranı yüzde 15 olurken, EDEK (Sosyal Demokratlar Hareketi) ise yüzde 8,9’da kaldı.

Bu sonuçlara göre, DİSİ 56 sandalyeli parlamentoya 20 milletvekili sokmayı başardı. Hâlihazırda Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Hristofyas’ın partisi AKEL ise parlamentoda 19 sandalye kazanmış oldu. Başkanlık rejimiyle yönetilen GKRY’de bu seçimler Hristofyas’ın görevinin sonuna geldiği anlamına gelmiyor. GKRY’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2013 yılında gerçekleştirilecek.

GKRY’de seçimlere katılım oranı yüzde 78,6 oldu. Seçimin Kıbrıs’ta çözüme yönelik müzakereler ve ekonomi politikaları açısından büyük öneme sahip olduğu değerlendirmeleri yapılıyor. Yeni şekillenen tablo sonucunda yine koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor.