İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2011

AVRUPA MİRASI ETİKETİ ÜZERİNDE AB KONSEYİ’NDE SİYASİ ANLAŞMA SAĞLANDI

İspanya ve Belçika AB Dönem Başkanları tarafından yapılan hazırlık çalışmaları neticesinde AB Kültür Konseyi, 19 Mayıs 2011 tarihinde AB Dönem Başkanı Macaristan’ın girişimiyle, İngiltere’nin çekimser oy kullanmasına rağmen, Avrupa Mirası Etiketi üzerinde siyasi uzlaşmaya vardı.

Hatırlanacağı gibi, Avrupa Mirası Etiketi (European Heritage Label), ilk olarak hükümetlerarası bir girişim olarak 2006’da başlatıldı ve 18 üye ülkede 68 yer Avrupa Mirası Etiketi ünvanını aldı. Mart 2010’da Avrupa Komisyonu, Avrupa tarihi ve kültürü açısından önemli yerlere Avrupa Mirası Etiketi ünvanı veren bu girişimin kalitesi ve etkinliğini artırmak ve sürdürülebilir kılmak için, Avrupa Birliği resmi girişimi haline getirmeyi önerdi.

Avrupa Parlamentosu Eğitim ve Kültür Komitesi Başkanı Doris Pack, söz konusu anlaşmayı desteklediklerini ifade ederken, Avrupa Komisyonu üyesi Androulla Vassilou, Avrupa Mirası Etiketinin Barroso II Komisyonu’nun en önemli hedeflerinden biri olduğunu hatırlatarak, Avrupa’nın vatandaşları ile yakınlaştırılması ve turizme katkıda bulunulmasını hedefleyen bu girişimi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Macaristan’ın Kültür Bakanı Géza Szöcs da bu girişim ile özellikle gençler arasında Avrupa aidiyetinin yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirtti.

Avrupa Mirası Etiketi için adaylar 2013 yılında gösterilmeye başlanacak. Üye ülkeler Avrupa Mirası Ödülü’ne aday olarak öncelikle dört yer gösterebilecek. Bağımsız uzmanlar tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında bu etiketin nerelere verileceği belirlenecek. 2015’ten itibaren ise aday gösterme işlemi her iki yılda bir gerçekleştirilecek. Bağımsız uzmanlar her ülkeden en çok bir bölgeyi seçebilecek.