İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın New York’ta cinsel taciz ve tecavüz iddiasıyla tutuklanması hem AB hem de dünya basınında geniş yer buldu.

Devamını Oku

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ’NİN 66’NCI GENEL KURULU 15-16 MAYIS TARİHLERİNDE ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 66’ncı Genel Kurul Toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra pek çok bakanın da katılımıyla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi salonunda gerçekleştirildi.

Devamını Oku

ULUSLARARASI PARA FONU’NUN BAŞKANI DOMINIQUE STRAUSS-KAHN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

Uluslararası Para Fonu’nun (International Monetary Fund-IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, 14 Mayıs 2011 tarihinde New York’ta konakladığı bir otelin çalışanına cinsel saldırı suçundan yargılanmak üzere tutuklandı.

Devamını Oku

9. AVRUPA İŞ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği’ndeki iş dünyası temsilcileri ve karar alıcıların bir araya geldiği 9. Avrupa İş Zirvesi 18-19 Mayıs 2011 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

ECOFIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ekonomik ve Mali İşler AB Konsey toplantısı (ECOFIN), AB Dönem Başkanı Macaristan’ın Ulusal Ekonomi Bakanı György Matolcsy’in başkanlığında 17 Mayıs 2011 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI YUNANİSTAN’IN DURUMUNU GÖRÜŞMEK İÇİN BİR ARAYA GELDİ

17 Mayıs 2011 tarihinde Avro Alanı Maliye Bakanları Brüksel’de toplandı. Toplantının gündemini Yunanistan’ın ekonomik durumu oluştururken toplantıda ülkenin kurtarma planı programına bir an önce başlaması istendi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, 2010/76/EC SAYILI YÖNERGENİN UYGULANMASI HAKKINDA BİR TAKİBAT SÜRECİ BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 19 Mayıs 2011 tarihinde 2010/76/EC sayılı yönergenin uygulanması hakkında bir takibat süreci başlattı.

Devamını Oku

GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’NDE GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) 22 Mayıs 2011’de gerçekleştirilen seçimler sonucunda kazanan, oyların yüzde 34,2’sini alan Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) oldu. Seçim öncesinde yapılan kamuoyu anketlerine göre de sağ görüşteki ana muhalefet partisi DİSİ’nin seçimlerde ilk sırayı alması bekleniyordu.

Devamını Oku

NABUCCO PROJESİ GECİKİYOR

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger 19 Mayıs 2011 tarihli Alman Die Zeit gazetesinde yer alan bir makalede, Nabucco Projesi’ni ‘zorlu ancak gelecek vaad eden’ bir proje olarak tanımladı.

Devamını Oku

FRONTEX 2011 YILI RİSK ANALİZ RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Birliği’nde sınır güvenliğinin sağlanmasından sorumlu Avrupa ajansı Frontex, göç akışları hakkında 2011 yılı risk analizi raporunu 11 Mayıs 2011 tarihinde yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA OMBUDSMANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Ombudsmanlığı 2010 yılı Faaliyet Raporu kamuoyuna açıklandı. Avrupa Ombudsmanı P. Nikiforos Diamandouros tarafından yapılan açıklamaya göre 2010 yılında Avrupa Ombudsmanlığı’na en fazla başvuru Almanya (375 şikâyet) ve İspanya’dan (349 şikâyet) geldi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ÇİN’E KARŞI ANTI-SÜBVANSİYON UYGULAYACAĞINI AÇIKLADI

Avrupa Birliği tarafından, 14 Mayıs 2011 tarihinde Çin’den yapılan ithalata karşı ilk defa anti-sübvansiyon ve anti-damping vergileri uygulanmasına karar verildi. Avrupa Birliği, Çin’den gelen kuşe kâğıtlara yüzde 4’den yüzde 12’ye varan anti-sübvansiyon ve yüzde 8’den yüzde 35’e varan anti-damping vergilerinin 5 yıl boyunca uygulanacağını belirtti.

Devamını Oku

“15 – 21 MAYIS AVRUPA GENÇLİK HAFTASI” KAPSAMINDA YENİ BİR ANKET YAYIMLANDI

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde yayımlanan anket, AB vatandaşı gençlerin yüzde 53’ünün kendi ülkeleri dışında bir başka AB üye ülkesinde çalışmak istediklerini ortaya koyarken, mevcut durumda kendi ülkeleri dışında çalışan Avrupalı gençlerin oranının sadece yüzde 3 olduğunu gösteriyor.

Devamını Oku

AVRUPA MİRASI ETİKETİ ÜZERİNDE AB KONSEYİ’NDE SİYASİ ANLAŞMA SAĞLANDI

İspanya ve Belçika AB Dönem Başkanları tarafından yapılan hazırlık çalışmaları neticesinde AB Kültür Konseyi, 19 Mayıs 2011 tarihinde AB Dönem Başkanı Macaristan’ın girişimiyle, İngiltere’nin çekimser oy kullanmasına rağmen, Avrupa Mirası Etiketi üzerinde siyasi uzlaşmaya vardı.

Devamını Oku