İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-31 ARALIK 2022

AB GÜNDEMİ: 2022 Yılının Son AB Liderler Zirvesi

AB üyesi 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla 15 Aralık tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen 2022 yılının son AB Liderler Zirvesi’nde Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi ve korumacılık gölgesinde transatlantik ilişkileri gibi güncel sorunlar ve krizler ele alındı.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: AB’den Yeni Ortak Tarım Politikası ve Türkiye’de Tarım ile İlgili Alınan Yeni Önlemler

Sürdürülebilirlik ve iklim hedefleriyle uyumlu politikaları içeren ve 1 Ocak 2023 itibarıyla yürürlüğe girecek olan AB’nin yeni Ortak Tarım Politikası’nın, Türkiye’nin 2023 yılı için belirlediği planlama ile karşılaştırılması önem arz ediyor.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: AB–Şili STA’sının Modernizasyonu: İddialı Sürdürülebilirlik Hükümleri, Kritik Ham Maddelere Erişim ve İlkler

Modernize edilecek olan AB – Şili STA’sı; mal ticaretinin ötesinde hizmetler, yatırım ve kamu alımlarında serbestleşmeyi, iddialı sürdürülebilirlik hükümlerini, Ticaret ve Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Gıda Sistemleri fasılları gibi ilkleri ve AB’nin bazı kritik ham maddelere kısıtlamasız erişimini içeriyor.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Avrupa Parlamentosunda Siyasi Deprem: Katar Skandalı

Katar’la bağlantılı yolsuzluk skandalının ortaya çıkmasının ardından şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele konusundaki tasarı AP’de kabul edildi.

Devamını Oku