İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta dünya gündemine El Kaide terör örgütünün lideri Bin Ladin’in Pakistan’da ABD askeri birlikleri tarafından yürütülen operasyonda öldürülmesi damgasını vurdu. Ayrıca, geçtiğimiz hafta Libya’daki NATO operasyonunda hava saldırısı sonucu Kaddafi’nin en küçük oğlu ve 3 torunu öldürüldü. Türkiye, Trablus Büyükelçiliği’ni tahliye etti.

Geçtiğimiz hafta AB gündemine bakacak olursak, bültenimizde de detaylarını bulacağınız gibi İKV, 3 Mayıs 2011 tarihinde, Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda “Turkey: Past, Present and Future” başlıklı İngilizce yayınını tanıtan ve Türkiye – AB ilişkileri üzerine bir toplantı düzenledi. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Geoffrey van Orden tarafından yönetilen toplantıya geniş katılım oldu. Ayrıca, geçtiğimiz hafta Brüksel’de Türkiye, Avrupa Komisyonu’nun düzenlediği “Türkiye ve Batı Balkanlar’da Medya ve İfade Özgürlüğü” başlıklı konferansta da tartışıldı. Türkiye’deki asın ve ifade özgürlüğü konusunda AB’nin tepki, uyarı ve endişeleri sürmeye devam ediyor. AB gündeminin çarpıcı konularından biri de geçtiğimiz hafta, Portekiz ve Yunanistan’ın ekonomik durumlarıydı.  AB ve IMF, Portekiz’e 78 milyar Avro’luk bir yardım yapmaya karar verirken Yunanistan’ın tüm yardımlara rağmen borç yükünün altından kalkamayacağı söylentileri tüm AB ve dünya ekonomik gündemine damgasını vurdu. Ayrıca AB, geçtiğimiz hafta sınır kontrolleri ve Schengen kurallarını tartışmaya devam etti. AP Üyeleri, sınır kontrollerinin Schengen Anlaşması’nı baltalayacağını belirtirken Avrupa Komisyonu, Schengen kurallarında yeniden düzenlemeler yapılabileceği yönünde açıklamada bulundu. AB, her ne kadar ekonomik sorunlar ve göç sorunları ile boğuşsa da çevre ve enerji alanındaki çalışmalarını da sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Yenilenebilir Enerji 2050 Yol Haritası çerçevesinde AB Enerji Bakanları bir araya geldi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündemine bakacak olursak hararetle devam eden seçim sürecinin yanında, Başbakan Erdoğan’ın polis korumalarına PKK tarafından yapılan silahlı saldırı ve 1 polisin hayatını kaybetmesi toplumsal gerginliği bir nebze daha artırdı.  Bunun yanında geçtiğimiz hafta İzmir Belediyesi’ne yönelik yapılan operasyonda 17 kişi gözaltına alındı.  Geçtiğimiz hafta Türkiye’de en çok konuşulan ve tepki gösterilen konu ise 22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren internet kullanımının artık çeşitli filtrelerle yapılması yönünde yürürlüğe giren kanun oldu. Bu duruma ilişkin ülke çapında “internetime dokunma” protestoları başlatılırken Türkiye’nin internete erişim konusunda Çin, Küba ve İran gibi ülkelerle kıyaslanır hale gelme ihtimali büyük tepki çekti. Son olarak, geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in Rusya ve Türkiye arasında barışçıl atam enerjisine ilişkin hükümetler arası anlaşmayı imzalaması ile Akkuyu nükleer santralinin onay süreci tamamlanmış oldu.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.