İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2011

AB İŞGÜCÜ PİYASASININ ÜYE ÜLKE VATANDAŞLARINA AÇILMASI İLE İLGİLİ AB’DEN ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALAR YAPILDI

Avusturya’nın İstihdamdan Sorumlu Bakanı Rudolf Hundstorfer, 30 Nisan 2011 tarihinde katıldığı bir radyo programında, Almanya ve Avusturya dışında 10 AB üye ülkesinin daha, Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının AB-27 işgücü piyasasına katılımı için 31 Aralık 2013 tarihini beklemekten yana olduğunu açıkladı. Hatırlanacağı üzere, 1 Mayıs 2011 tarihi itibariyle AB-27 işgücü piyasası, 2004 yılında AB üyesi olan 8 ülkenin vatandaşlarının (Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Letonya, Macaristan, Polonya, Slovenya, Slovakya) katılımına açılmıştı. 2007 yılında AB üyesi olan Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının ise bu haktan en erken 31 Aralık 2013 tarihinden itibaren yararlanmaya başlaması öngörülüyor.

Katılım Antlaşmaları çerçevesinde Üye Devletler, Birliğe yeni bir üye katıldığında, kendi işgücü piyasalarını korumak amacıyla geçiş süreleri talep edebiliyorlar. 2+3+2 şeklinde, en fazla 7 yıl olarak belirlenen bu geçiş süreleri, Üye Devletlerin kendi işgücü piyasalarında ani yüklenmelerin önüne geçebilmeleri için aldıkları bir tedbir niteliğinde. 2004 yılında AB üyesi olan 10 Orta ve Doğu Avrupa Ülkesi içinse, İrlanda, İngiltere ve İsveç işgücü piyasalarını doğrudan bu ülke vatandaşlarına açma kararı alırken; diğer Üye Devletler 2006-2009 yılları arasında farklı tarihlerde yeni üye ülke vatandaşlarının işgücü piyasalarına erişimlerine izin verdi. Eski üye ülkeler arasında sadece Almanya ve Avusturya, 7 yıllık geçiş süresini kullanırken; 1 Mayıs 2011 tarihi itibariyle bu iki üye ülkede de geçiş süreleri sona erdi.

Romanya ve Bulgaristan için de benzer bir sürecin yaşanması bekleniyor. 28 Nisan 2011 tarihinde Avrupa Komisyonu, Belçika, Almanya, İrlanda, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, İngiltere ve Malta’nın işgücü piyasalarının Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına kapalı olduğunu duyurdu. Almanya’nın İstihdamdan Sorumlu Bakanı Ursula von der Leyen ile Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble ise, 1 Mayıs 2011 tarihi itibariyle 2004 yılında AB üyesi olan 8 ülke vatandaşına açılan işgücü piyasası ile ilgili olarak, Almanya’da yasadışı çalışma ve ücret dampingi kontrollerinin, özellikle inşaat, bina temizleme, sağlık ve gıda sektörlerinde sıkılaştırılacağını açıkladı.