İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2011

PORTEKİZ’DE UYGULANACAK EKONOMİ KURTARMA PROGRAMI ÜZERİNE İKTİDAR VE MUHALEFET PARTİLERİ ARASINDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Portekiz’de iktidardaki geçici hükümet ile muhalefet partilerinin, ülkede uluslararası yardım karşılığında uygulanması planlanan ekonomik program üzerine anlaşmaya varmaları sonucu söz konusu program 5 Mayıs 2011 tarihinde resmen açıklandı.

Portekiz ekonomisinin istikrara kavuşturulması için gerekli tedbirlerin detaylı bir şekilde yer aldığı programda kamu açığının GSYİH’ya oranının 2011’de yüzde 5,9’a, 2012’de yüzde 4,5’e, 2013’te de yüzde 3’e çekilmesi öngörülüyor. Böylece bütçe açığında 3 yılda GSYİH’nın yüzde 6’sı kadar indirime gidilecek. Ekonomik Programın, büyümenin artırılması, kamu açığı ve kamu borcunun azaltılmasına yönelik mali önlemler ve mali piyasalarda istikrarın sağlanması olmak üzere üç önemli ayağı bulunuyor. Kamu harcamalarında kesinti, vergi artışları, bankaların sermaye artırımının yanı sıra işgücü, eğitim ve sağlık alanlarında reformları içeren program ilk 2 yıl ekonominin yaklaşık yüzde iki küçülmesine yol açacak. Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşler’den Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss Kahn ile yaptığı ortak açıklamada, AB’nin ve IMF’nin Portekiz hükümeti tarafından açıklanan programı desteklediklerini, programın aynı zamanda Portekiz halkının büyük çabasını gerektirdiğini belirtti.

Portekiz’e sağlanacak 78 milyar Avro tutarındaki borç yardımının üçte ikisi (52 milyar) iki kurtarma fonundan karşılanacak. Bu fonlardan biri, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması, diğeri ise Finansal İstikrar Kolaylığı olarak açıklandı. 26 milyar Avro tutarındaki borç ise IMF tarafından verilecek. Portekiz’de hükümetin anlaşmasını takiben bundan sonraki aşama AB ülkeleri arasında söz konusu yardım için oy çoğunluğu sağlanması olacak. En son, Finlandiya’da seçimlerden sonra ülkenin üçüncü partisinden bir yetkili Portekiz’e yardım planını desteklemediklerini açıklamıştı. AB Maliye Bakanları 16 Mayıs’ta tekrar toplanarak Portekiz’de 5 Haziran’daki seçimlerden sonraki durum ve ülkenin 15 Haziran vadeli tahvil ödemelerini görüşecekler.