İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2011

BÖLGELER KOMİTESİ BAŞKANI BRESSO HIRVATİSTAN’I ZİYARET ETTİ

Bölgeler Komitesi (CoR) Başkanı, Mercedes Bresso, 2 Mayıs 2011 tarihinde ülkenin katılım sürecindeki gelişmelerini yerinde görmek amacıyla Hırvatistan’a bir ziyarette bulundu. Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor ile görüşen Bresso, “AB’ye katılımın yerel düzeyde sağlanmadığı takdirde Hırvatistan’ın katılımının başarılı olamayacağını” belirtti.

Bresso, başta Hırvatistan Bölgesel Kalkınma Bakanı Bozidar Pankretic olmak üzere tüm Hırvat yetkilileri bu süreçte çabalarını devam ettirmeye ve ilgili fonların kullanımıyla mümkün olduğunca çok sayıda yerel ve bölgesel yeterliliğin aktarılmasına, rekabetçiliğin artırılmasına davet etti. Başkan Bresso, “bu tarz bir yaklaşımın ademi merkeziyetçiliğe ve iletişim kampanyasına yerel ve bölgesel düzeyde katkıda bulunacağını” belirtti. Ayrıca Başkan Bresso, “yetkililerin bu alandaki bölgesel ve yerel çabalarını desteklemek için hazır olduklarını, böylece onların gelecekteki sorumlulukları için ve Avrupa kurumlarındaki ortaklarıyla işbirliğini kolaylaştırmak için çalışmaya hazır olduklarını” da ekledi.

Ayrıca Mercedes Bresso, ziyareti sırasında Hırvat Dışişleri ve Avrupa Bütünleşmesi Bakanı Gordan Jandokovic ve Avrupa Komisyonu’nun Bölgesel Politika’dan Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile Balkanlar’da barışı ve yeniden yapılandırılmayı simgeleyen Vukovar şehrindeki Bakanlar Konferansına katıldı. Toplantı sonrasında Bölgeler Komitesi’nin basın açıklamasında “Tuna Havzası, Adriyatik ve İyon Denizi’nde AB’nin genişlemesinin bir sonraki adımlarını hazırlaması ile başarılı olabileceği” belirtildi. Başkan Bresso, son olarak 23 Mayıs’ta Bölgeler Komitesi’nin Brüksel’de Adriyatik ve İyon Girişimi Dışişleri Bakanları Konseyi’nin yıllık toplantısına ev sahipliği yapacağını açıkladı.