İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2011

AB-MERCOSUR SERBEST TİCARET ANLAŞMASI AB TARIM SEKTÖRÜNÜ DERİNDEN ETKİLEYECEK

COPA-COGECA (Avrupa Çiftçiler ve Avrupa Tarım Kooperatifleri Birlikleri), 2 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Parlamentosu üyelerinden Jean-Pierre Audy ve Michel Dantin’in evsahipliğinde düzenlenen seminerde, şu anda Avrupa Birliği ile Mercosur (Güney Amerika Ortak Pazarı)  arasında görüşmeleri süren serbest ticaret anlaşmasının, AB’nin tarım sektörüne yıkıcı bir etkide bulunacağına dair bir uyarıda bulundu.

COPA-COGECA, yapılacak olan anlaşmadan dolayı en çok zarar görecek Avrupa tarım sektörlerinin et, şeker, meyve suyu ve mısır sektörleri olacağını belirtti. COPA-COGECA son zamanlarda yayımlanan bir çalışmaya dikkat çekerek, Avrupa Birliği tarım sektörünün görüşmeleri süren serbest ticaret anlaşmasından dolayı 13 milyar Avro’ya kadar zarar görebileceğini açıkladı. Ayrıca, aynı çalışma gösteriyor ki Mercosur ülkeleri, AB’ye tarım ürünleri ve gıda ihracatında ilk sırada bulunuyorlar. AB’nin kırmızı et ihtiyacının yüzde 86’sı ve yine AB’nin tavuk ihtiyacının yüzde 70’i Mercosur ülkelerinden geliyor. Birlik Başkanı Gerd Sonnleitner,  Avrupa Birliği ile Mercosur ülkeleri arasında şu anki koşullarda bir anlaşma sağlanmasının AB’nin iklimsel ve siyasal kararlarda bu ülkelere bağlı kalmasına neden olacağını ifade etti.

COPA-COGECA, Avrupa Komisyon’u tarafından yayımlanan yeni bir çalışmada Komisyon, serbest ticaret anlaşması sonucunda AB tarım sektörünün çok büyük bir zarara uğrayacağını ve bütün AB ülkelerinin yeni tarife ve sınırsız kotalardan etkileneceğini belirtti. Ayrıca, Mercosur ülkelerinden Avrupa’ya ithal edilen ürünlerin, Avrupa’nın yüksek çevresel ve kalite standartlarını karşılamadığı ve bu yüzden bu ülkelerdeki et üretimindeki gıda güvenliği konularında hala bir takım endişelerin olduğu açıklandı.

COPA-COGECA tarafından şeker sektöründe kaybın 1 milyar Avro olacağını tahmin edilerek Avrupa Birliği’nin mevcut durumda zaten ürettiği portakal suyunun altı kat fazlasını ithal ettiği ve bu ithalatın yüzde 86’sının da Brezilya ve Arjantin’den yapıldığı ifade edildi.