İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta dünya gündemine El Kaide terör örgütünün lideri Bin Ladin’in Pakistan’da ABD askeri birlikleri tarafından yürütülen operasyonda öldürülmesi damgasını vurdu. Ayrıca, geçtiğimiz hafta Libya’daki NATO operasyonunda hava saldırısı sonucu Kaddafi’nin en küçük oğlu ve 3 torunu öldürüldü. Türkiye, Trablus Büyükelçiliği’ni tahliye etti.

Devamını Oku

İKV, “TURKEY: PAST, PRESENT AND FUTURE” BAŞLIKLI YAYININI AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA TANITTI

İKV uzmanları tarafından İngilizce hazırlanan “Turkey: Past, Present and Future” kitabının tanıtımı ve Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri üzerine bir toplantı, İKV tarafından Avrupa Muhafazakar ve Reformcu Grubun (European Conservatives and Reformist’s Group) katkılarıyla 3 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB İŞGÜCÜ PİYASASININ ÜYE ÜLKE VATANDAŞLARINA AÇILMASI İLE İLGİLİ AB’DEN ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALAR YAPILDI

Avusturya’nın İstihdamdan Sorumlu Bakanı Rudolf Hundstorfer, 30 Nisan 2011 tarihinde katıldığı bir radyo programında, Almanya ve Avusturya dışında 10 AB üye ülkesinin daha, Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının AB-27 işgücü piyasasına katılımı için 31 Aralık 2013 tarihini beklemekten yana olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GÖÇ HAKKINDA TEBLİĞ YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde yayımlanan Göç Hakkında Tebliğde, Güney Akdeniz ülkelerine yapılacak mali yardımın yasadışı göçle mücadelede gösterdikleri çabaya bağlı olacağının altı çiziliyor.

Devamını Oku

YENİLENEBİLİR ENERJİ 2050 YOL HARİTASI İÇİN AB ENERJİ BAKANLARI BİR ARAYA GELDİ

3 Mayıs Salı günü Macaristan’ın Gödöllo şehrinde yapılan gayri resmi toplantıda, AB Enerji Bakanları tarafından bu yılın kasım ayında Avrupa Komisyonu tarafından açıklanacak olan “2050 Enerji Yol Haritası”nın toplumsal ve ekonomik etkileri tartışıldı.

Devamını Oku

PORTEKİZ’DE UYGULANACAK EKONOMİ KURTARMA PROGRAMI ÜZERİNE İKTİDAR VE MUHALEFET PARTİLERİ ARASINDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Portekiz’de iktidardaki geçici hükümet ile muhalefet partilerinin, ülkede uluslararası yardım karşılığında uygulanması planlanan ekonomik program üzerine anlaşmaya varmaları sonucu söz konusu program 5 Mayıs 2011 tarihinde resmen açıklandı.

Devamını Oku

BÖLGELER KOMİTESİ BAŞKANI BRESSO HIRVATİSTAN’I ZİYARET ETTİ

Bölgeler Komitesi (CoR) Başkanı, Mercedes Bresso, 2 Mayıs 2011 tarihinde ülkenin katılım sürecindeki gelişmelerini yerinde görmek amacıyla Hırvatistan’a bir ziyarette bulundu. Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor ile görüşen Bresso, “AB’ye katılımın yerel düzeyde sağlanmadığı takdirde Hırvatistan’ın katılımının başarılı olamayacağını” belirtti.

Devamını Oku

FONKSİYONEL HAVA SAHASI BLOKLARININ DÖRDÜNCÜSÜ SLOVENYA’DA İMZALANDI

Avusturya, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Macaristan, Slovakya ve Slovenya tarafından 5 Mayıs Perşembe günü Brdo’da (Slovenya) imzalanan anlaşmayla Tek Avrupa Sahası (Single European Sky) yolunda önemli bir adım daha atılmış oldu.

Devamını Oku

DEMİRYOLLARINDA AB GENELİNDE TEK BİLETLENDİRME SİSTEMİ İÇİN İLK ADIM ATILDI

Avrupa Komisyonu 5 Mayıs 2011 tarihinde, tren ücreti ve sefer tarifesi verilerinin standardizasyonunu zorunlu kılan teknik bir düzenlemeyi kabul ederek, AB genelinde tek biletlendirme sistemi için ilk önemli adımı attı.

Devamını Oku

AB-MERCOSUR SERBEST TİCARET ANLAŞMASI AB TARIM SEKTÖRÜNÜ DERİNDEN ETKİLEYECEK

COPA-COGECA (Avrupa Çiftçiler ve Avrupa Tarım Kooperatifleri Birlikleri), 2 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Parlamentosu üyelerinden Jean-Pierre Audy ve Michel Dantin’in evsahipliğinde düzenlenen seminerde, şu anda Avrupa Birliği ile Mercosur (Güney Amerika Ortak Pazarı) arasında görüşmeleri süren serbest ticaret anlaşmasının, AB’nin tarım sektörüne yıkıcı bir etkide bulunacağına dair bir uyarıda bulundu.

Devamını Oku

“GELECEĞİN İNTERNETİ – KAMU – ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ” PROGRAMI’NIN İLK AŞAMASI BAŞLATILDI

Avrupa Komisyonu’nun Dijital Gündemden Sorumlu Üyesi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, 3 Mayıs 2011 tarihinde “Geleceğin İnterneti – Kamu - Özel Sektör İşbirliği” (Future Internet - Public Private Partnership, FI-PPP) Programı’nın 2011-2012 yıllarını kapsayan ilk aşamasının başlatıldığını açıkladı.

Devamını Oku

REDING, ŞİRKETLERİN YÖNETİM KURULLARINDA KADIN SAYISININ ARTIRILMASI İÇİN AB’NİN YAPTIĞI ÇALIŞMALARI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Temel Haklar ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Viviane Reding, 4 Mayıs 2011 tarihinde yaptığı açıklamada Avrupa çapında iki şirketin “Yönetim Kurullarında Kadın İçin Avrupa Taahütü”nü (Women on the Board Pledge for Europe) imzalayan ilk şirketler olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

1’İNCİ GIDA HUKUKU SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

Türkiye’de düzenlenen 1’inci Gıda Hukuku Sempozyumu, Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 5 Mayıs 2011 tarihinde Okan Üniversitesi Kurtköy Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Devamını Oku