İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-1 MAYIS 2011

FİNLANDİYA SEÇİM SONUÇLARI AB’NİN EKONOMİK KURTARMA PLANLARINI ETKİLEYEBİLİR

17 Nisan 2011 tarihinde yapılan Finlandiya seçimlerinde Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı görüşleriyle öne çıkan Gerçek Finliler Partisi’nin oyların yüzde 19’unu alarak üçüncü parti konumuna yükselmesi, AB’nin Portekiz için devreye sokmaya çalıştığı ekonomik kurtarma planını zora soktu. Seçimlerde aldığı yüzde 20,4’lük oy ile birinci parti olan Milli Koalisyon Partisi ve yüzde 19,1lik oy ile ikinci parti Sosyal Demokrat Parti’nin ardından üçüncü parti olan Gerçek Finliler Partisi 200 sandalyeli Finlandiya Meclisi’nde 39 sandalye kazanmış oldu.  Bu seçim sonuçlarının ardından Finlandiya da Fransa, Hollanda ve Danimarka gibi Avrupa’da son yıllarda yükselmekte olan aşırı sağ partilerin seçim başarısı kazandığı ülkeler arasına girmiş oldu.

Borç krizindeki Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’i ‘Avrupa’nın müsrifleri’ diye nitelendiren Timo Sioni’nin liderliğini yaptığı Gerçek Finliler Partisi, 2007 seçimlerindeki yüzde 4.9’luk oy oranını neredeyse beş katına çıkartırken, AB ekonomik çevrelerinde de sıkıntıya yol açtı. Gerçek Finler Partisi’nin olası bir koalisyon ortağı olarak kurulacak hükümette yer alması durumunda seçim vaatleri arasında yer alan AB ekonomik kurtarma programlarını veto etme olasılığı oldukça yüksek gözüküyor. 2011 seçimlerinden birinci parti olarak çıkan Milli Koalisyon Partisi ile ikinci en yüksek oy oranına sahip Sosyal Demokrat Parti tarafından kurulacak olası bir koalisyon hükümeti mecliste yeterli çoğunluğa sahip olamayacağı için üçüncü bir partinin desteğine ihtiyaç duyuluyor. Gerçek Finliler Partisi’nin üçüncü koalisyon ortağı olarak veya kurulacak azınlık hükümetine destek vermek suretiyle Finlandiya Hükümeti’nde söz sahibi olma ihtimali ise AB kurumlarını oldukça endişelendiriyor.

En fazla oyu alarak hükümeti kurmakla görevlendirilen Milli Koalisyon Partisi, Birliğe ve AB bünyesindeki ekonomik kurtarma programlarını gerçekleştiren Avrupa Finansal İstikrar Kurulu’na (The European Financial Stability Facility) tam destek vermekte kararlı olduğundan, Gerçek Finliler Partisi ile herhangi bir koalisyon içinde olması oldukça zor gözüküyor. Milli Koalisyon Partisi ve Gerçek Finliler Partisi arasındaki bu derin uyuşmazlık nedeniyle söz konusu iki parti ve Sosyal Demokrat Parti’nin kuracağı ve mecliste yeterli çoğunluğa sahip bir koalisyon hükümeti olasılığının da oldukça düşük olduğu belirtiliyor. Ancak Milli Koalisyon Partisi’nin hükümeti kurma girişiminin başarısız olması ve AB’nin ekonomik kurtarma operasyonlarına karşı olan Sosyal Demokrat Parti ile Gerçek Finliler Partisi’nin bir azınlık hükümeti oluşturmaları halinde AB’nin yeni bir siyasi ve ekonomik krize girmesine kesin gözüyle bakılıyor.