İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-1 MAYIS 2011

ÜÇLÜ BALKAN ZİRVESİ’NİN İKİNCİ TOPLANTISI SIRBİSTAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye, Sırbistan ve Bosna-Hersek arasında geçtiğimiz sene başlatılan Üçlü Balkan Zirvesi Toplantısı’nın ikincisi Belgrad yakınlarındaki Karadordevo’da gerçekleştirildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadiç’in evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Radmanoviç’in yanısıra Konsey’in Hırvat Üyesi Komsiç ve Boşnak Üyesi İzetbegoviç de katıldılar. Toplantıyı önemli kılan bir unsur da, Sırbistan Cumhurbaşkanı ile Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyelerinin üçünün de ilk defa bir araya gelmiş olmalarıydı.

Cumhurbaşkanı Gül toplantı sonrasında yaptığı basın açıklamasında tüm arzularının, Balkanların üç ülkesi olarak, işbirliğini ve dayanışmayı güçlendirmek, sorunların çözümüne hep beraber yardımcı olmak, her ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermek; içişlerine herhangi bir şekilde karışmadan, problemlerin aşılması konusunda karşılıklı olarak yardımcı olmak olduğunu hatırlattı. Bu bağlamda, önem verdikleri konunun istikrar ve refah olduğunu vurgulayan Gül, bütün bölgenin ve herkesin bu yönde önemli reformlara ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Gül “İnanıyoruz ki, bunlar yapıldığı süre içerisinde, Avrupa Birliği’nin çatısı altında, daha büyük bir şemsiye altında, bütün bu bölge birleşecektir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Devlet Başkanları Üçlü Zirvesi’nin ilk toplantısı 24 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirilmişti. İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Gül’ün evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya dönemin Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Sayın Silajdziç ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın Tadiç katılmıştı.

Üçlü Balkan Zirvesi süreci, iki Balkan ülkesi arasında var olan tüm sorunların çözülebileceği anlayışı şiar edinerek başlatılmıştı. Cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleştirilen bu zirveler dışında adı geçen ülkelerin Dışişleri Bakanları da belirli aralıklarla bir araya geliyorlar.

Son dönemde Sırbistan ve Bosna-Hersek arasındaki ilişkilere bakacak olursak göze çarpan önemli bir unsur,  2010 yılı içinde Bosna-Hersek ve Sırbistan’ın karşılıklı olarak Belgrad ve Saraybosna’ya Büyükelçi atamış olmaları. Ayrıca, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadiç’in, 11 Temmuz 2010 tarihinde Srebrenitza’daki 15’inci Yıl Anma Törenlerine katılmış olması da ilişkilerin iyileştirilmesi açısından büyük önem teşkil ediyor.