İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-1 MAYIS 2011

SURİYE DEVLET BAŞKANI ESAD’IN OLAYLAR KARŞISINDAKİ TUTUMU TEPKİ TOPLUYOR

 

Suriye’de yaklaşık bir aydan beri devam eden gösteriler ve ayaklanmalarda, 22 Nisan Cuma günü gerçekleşen ölümler sonrasında 25 Nisan’da ordu güçleri gösterilerin başlamasından bu yana ilk kez devreye girdi. 29 Nisan Cuma günü yine ülkede kaygı verici olaylar yaşandı. Birtakım tutuklama operasyonlarının da gerçekleştirildiği bu günlerde uluslararası toplumun ülkedeki Esad rejimine karşı söylemi de sertleşti. Hatırlanacağı üzere, ülkede reform yanlısı gösterilerin artmasından sonra hükümet ülkede 48 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hali kaldırmıştı. Fakat bu da gösterilerin ve ayaklanmaların son bulması için yeterli olmadı.

Tüm dünya gibi Türkiye de Suriye’deki gelişmeleri yakından izliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Esad ile yaptığı görüşmede, mevcut gelişmelerden kaynaklanan kaygı, endişe ve rahatsızlıklarını kendilerine çok açık bir şekilde ifade ettiklerini belirtti. Başbakan Erdoğan, olağanüstü halin kaldırılmasının güzel bir başlangıç olduğunu ama yeterli olmadığını vurgularken Suriye’de atılması gereken daha çok adımlar olduğunu da sözlerine ekledi.  

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon sivillere karşı güç kullanımı nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Esad’ı uyarırken, Suriye’nin kınanmasına ilişkin açıklama 27 Nisan’da BM Güvenlik Konseyi’nde reddedildi. Rusya, Çin ve Lübnan’ın açıklamaya karşı çıktığı belirtildi. Bununla birlikte BM İnsan Hakları Konseyi Suriye’yi kınarken can kayıplarıyla ilgili soruşturma yürütülmesine de karar verdi.

AB ülkeleri de Suriye’de yaşananlar karşısında sert bir tutum takınıyor. Masada ekonomik yaptırımlar yer alıyor. Bu doğrultuda, İngiltere, Fransa ve İtalya AB ve BM’yi göstericilere yönelik sert tutumuna son vermesi için Suriye’ye baskı yapmaya çağırdı.

ABD, Devlet Başkanı Esad’ın iki akrabasının da aralarında bulunduğu rejimin bazı yetkililerine ekonomik yaptırımlar uygulanması yönünde bir karar aldı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye Hükümetinin halkın isteklerine kulak vermesi gerektiğini belirtirken söz konusu yaptırımların Suriye Hükümetinin davranışlarının ve eylemlerinin hesabının sorulacağı mesajı taşıdığını vurguladı.