İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-1 MAYIS 2011

YUNANİSTAN’IN BÜTÇE AÇIĞI AZALMIYOR, MALİ KRİZİN ETKİLERİ SÜRÜYOR

Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı rakamlara göre Yunanistan’ın kemer sıkma politikalarına rağmen bütçe açığı devam ediyor. Yunan Hükümeti, her en kadar Uluslararası Para Fonu IMF ve AB’nin talep ettiği bir dizi düzenleme ve mali reformu uygulamaya sokmuş olsa da Yunanistan’ın bütçe açığı hala devam ediyor. Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat, geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın bütçe açığının halen gayrisafi milli hasılasının yüzde 10’unun üzerinde olduğunu açıkladı.

Yunan Hükümeti, uygulamaya soktuğu düzenlemeler ve programla bütçe açığını yüzde 8’e indirmeyi hedefliyordu. Fakat, Yunanistan hükümeti halen hedeflediği bütçe açığına ulaşamamış bulunuyor. Bu nedenle ülkede ve AB çapında yeni kaygılar belirmeye başladı. Bu kaygıların başında da “Yunanistan borçlarını ödemeyecek mi?” sorusu başta geliyor.

Bunun yanında, Yunanistan’da yapılan en son araştırmalara göre halkın yüzde 40’ı gelen hiçbir hükümetin var olan krizi düzeltebileceğine inanmıyor. Araştırmaya göre şu anda iktidarda olan PASOK’un seçmenlerinin yüzde 51’i partilerini desteklemeye devam ederken geriye kalan PASOK seçmeninin daha sol partilere veya diğer partilere kaydığı gözlemleniyor.