İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-1 MAYIS 2011

FRANSA TASLAK AB 2012 BÜTÇESİNİ REDDEDİYOR

Fransa’nın AB’den sorumlu Bakanı Laurent Wauquiez, Fransa ve Lüksemburg arasında geliştirilmesi planlanan on kadar projenin görüşüldüğü bir toplantıda yaptığı açıklamada “Avrupa Komisyonu’nun 2012 yılı AB bütçesinde yüzde 5 artış talebini, AB’nin kemer sıkma döneminde olması nedeniyle aşırı bulduklarını ve kabul edilemez olduğunu” belirtti.  Wauquiez, “bütün AB ülkelerinin daha önce talep edilmediği biçimde bütçelerini kontrol etme çabası içinde oldukları bir dönemde Avrupa Komisyonu’nun buna karşı hareket etmesini anlayamadıklarını” söyledi. 

“Bütçe açığında gelecek yıl yapılacak artışın en fazla 2011 yılındaki artış oranı kadar olması gerektiğini ve bu oranın da yüzde 2,91 olduğunu” belirten Wauquiez, daha fazla değil daha iyi nasıl harcama yapılırın düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu geçen hafta AB 2012 bütçesinde yüzde 4,9 artış talep etmişti. Bu oran da 2011 bütçesinde 6,2 milyar Avro artışa karşılık geliyor. Söz konusu artışa İngiltere ve Hollanda AB’de kemer sıkma önlemlerinin de uygulanması gerektiği düşüncesiyle itiraz etmişti.