İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-1 MAYIS 2011

ÇERNOBİL NÜKLEER FACİASI 25’İNCİ YILINDA ANILDI

26 Nisan 1986’da gerçekleşen ve tarihin en kötü nükleer kazası olarak nitelendirilen Çernobil’in 25’inci yıldönümü Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen törenlerle anıldı. Çernobil faciasının üzerinden geçen 25 yıla rağmen santralin etrafındaki 30 kilometrelik bölgeye girmek halen yasakken, törenlerde tehlikenin varlığının sürdüğü özellikle dile getirildi.

Patlama sonrasında meydana gelen radyasyon sızıntısı sebebiyle Ukrayna, Rusya’nın batı bölgesi ve Beyaz Rusya’da birçok insan yaşadıkları yerlerden tahliye edilmiş ve sızıntıyı sınırlamak için zarar gören reaktör betonla kaplanmıştı. Var olan betonun üzerine yeni bir beton daha dökülmesini gerekli bulan Ukrayna Hükümeti, bunun için 740 milyon Avro’luk ek kaynağa ihtiyacı olduğunu duyurdu. Ayrıca, Mart ayında Japonya’da yaşanan deprem felaketinin ardından ortaya çıkan Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki sızıntı için de aynı önlemin alınabileceği anma töreninin gündemindeydi.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, “modern devletlerin 25 yıl önce Çernobil’de, 2011’de ise Japonya’da yaşanan iki büyük felaketten ders almaları gerektiğini” belirtirken, Fukuşima Nükleer felaketinin boyutları hakkında kamuyla yeterince ve sağlıklı bir iletişim kurmamaları nedeniyle eleştirilen Japon yetkililere de “insanların bu doğrultuda yeterince bilgilendirilmesinin önemli olduğu” mesajını gönderdi.